Znáte ten vtip: " Víte proč žena před menstruací vaří polévku v pěti hrncích? No, prostě proto..." Že vám to ani napříjde zvlášť vtipné ? Jen klid. Nejsou to zdaleka jen ženy, kým občas nekontrolovatelně cloumají hormony. Pánové tvorstva jsou taky v jejich vleku. Ten jejich ovladač se nazývá testosteron...
Možnost stanovení otcovství je bezesporu služba velice záslužná a o tom snad nikdo nepochybuje. Z psychologického hlediska, s cílem vážné úvahy o všech možných důsledcích v osobním a rodinném životě, by však asi byl vhodný i dovětek s otázkou: „Dáme Vám touto jistotou jistotu?..."
Ohlížíme-li se zpět k časům středověkým, nemůžeme se patrně zbavit jistých smíšených pocitů z tohoto období „nevědomí". Možná se nám v představách vybaví hlomoz železných zbraní ve věčných válkách. Možná se nám vybví křik v uličkách malých sevřených měst, kde není prostor na hygienu, ale kde je naopak živná půda pro nemoci, šířící se závratným tempem.
Na naší cestě za ženou v historii jsme již v minulém čísle zabrousili do období středověku, ve kterém byly položeny základy moderní Evropy a s ní i vymezeny společenské role muže a ženy. Díky předchozímu úvodnímu dílu se můžeme dnes společně podívat na to, jak se tyto striktně vymezené role obou pohlaví projevily v každodenním životě, v manželství, ve výchově - alespoň nakolik nám středověké prameny dovolí poznat.
Když se řekne „sůl", vybaví se nám většinou nerost, který každý den používáme při vaření a přípravě jídel. Sůl má ale i jiné významné využití. Jednou z předností tohoto nerostu jsou léčivé účinky obsažených solných minerálů. Léčba chorob v solném mikroklimatu se praktikuje již mnoho let. Příkladem jsou různé procedury na bázi soli, ať již přímo v solných dolech (Vielička - Polsko), nebo za pomoci různých inhalačních přístrojů v sanatoriích.
Tinnitem nazýváme sluchové vjemy, pro něž neexistuje zvukový zdroj v zevním prostředí. Vznikají ve sluchovém orgánu samém nebo v jeho okolí. Dělí se na subjektivní a objektivní. Je to porucha sluchového vnímání vznikající uvnitř sluchového systému nebo odrážející dysfunkci jiných systémů. Podobá se jiným percepčním poruchám a má dvě složky - sensorickou (organickou) a afektivní (psychickou).
Důkaz, že kouření způsobuje rakovinu plic, podal teprve v roce 1950 Bradford Hill - profesor lékařské statistiky na Londýnské škole hygieny a tropické medicíny. Dnes se to zdá být tak samozřejmé, že to nestojí za zmínku, ale v roce 1950 to tak zřejmé nebylo.
Mléko je v dnešní době velmi diskutovanou složkou potravy. Není tak dávno doba, kdy bylo považováno za optimální zdroj mnoha potřebných živin a doporučována jeho denní konzumace. Dnes se stále častěji setkáváme s názory a studiemi, které doporučují naopak mléko z jídelníčku vyřadit jako potenciální alergen a zdroj mnoha zdravotních obtíží.Zkusíme se tedy na mléko podívat z obou stran...
Vážení spoluobčané, obracíme se na Vás, protože příští dny rozhodnou o osudu nejen naší petice Stop kouření, ale hlavně omezení kouření v naší zemi. Probíhá totiž (zřejmě poslední řádná) schůze poslanecké sněmovny, která by měla ve středu 6.května zákon definitivně projednat a rozhodnout o něm.
„Půjdete se mnou večer na schůzku?" „Půjdete se mnou večer do bytu?" „Půjdete se mnou večer do postele?" Tyto tři otázky dávali příslušníkům opačného pohlaví po navázání kontaktu najatí dobrovolníci, muži i ženy, během výzkumu Clarka a Hatfielda.
Seznam gynekologických ambulancí dle UZIS.
Seznam ordinací praktických lékařů pro děti a dorostdle UZIS.
S mistrem světa ve skocích na lyžích Jardou Sakalou jsme se sešli v jeho baru na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm ,který nese název podle Jardovy přezdívky „SAKY" bar. Už na první pohled Jarda vyvrací všechny předsudky o tom, jak se chovají slavní lidé, kteří něčeho dosáhli. Je to usměvavý, přátelský kluk, se kterým je radost „pokecat", prostě sympaťák...
Vzpomínám si, jak u nás kdysi byli přátelé na párty a jako kulisa běžel televizor, kde Zdeněk Podhůrský právě moderoval nějakou soutěž. Tenkrát jsem se nemohla ubránit fascinaci nad tím, jak jiskrné má oči. Moji přátelé, především muži, mne ujišťovali, že se jedná o efekt způsobený televizními kamerami. Teď vím, že neměli pravdu. Zdeněk má jiskrné oči i při běžném denním osvětlení - doslova srší energií.