Co je to anafylaktický šok, co jej vyvolává, jak se projevuje, jak poskytnou v případě anafylaxe první pomoc, se dozvíte v tomto článku...
CO JE ANAFYLAXE?
Rychle vznikající celková alergická reakce, která může vést k ohrožení života.
CO JE PŘÍČINOU ANAFYLAXE?
- použití některých potravin: lískový nebo vlašský ořech, arašidy, mák, krevety, krabí maso, tropické ovoce, celer, vejce. (Nepatrné množství potraviny stačí - stopy ořechů v chlebu, ve zmrzlině apod.)
- bodnutí hmyzem (nejčastější včela, vosa, sršeň, čmelák)
- požahání medúzou
- některé léky (acylpyrin, penicilin, léky proti bolesti)
- kontrastní látka při rentgenovém vyšetření, injekce na umrtvení zubu
JAK RYCHLE VZNIKÁ ANAFYLAXE?
Příznaky anafylaxe se rozvíjejí velice rychle, v průběhu několika sekund až minut od kontaktu s alergenem. V některých případech může k rozvoji anafylaxe dojít až po 30 minutách, vzácně po několika hodinách. Čím rychleji se projeví příznaky anafylaxe, tím těžší průběh se dá očekávat.
JAK POZNÁME ANAFYLAXI A KDY JE NEZBYTNÉ POUŽÍT AUTOINJEKTOR S ADRENALINEM?
K těžké anafylaxi může dojít i u zcela zdravého člověka. Většinou jí předchází některá z výše jmenovaných příčin. Začnou se projevovat následující příznaky.
- svědění a pálení kůže včetně dlaní, třísel a ušních boltců
- zarudnutí kůže, otok kůže, kopřivka, otok a pálení rtů
- pocit cizího tělesa v krku, ztížené polykání, pocit zvětšení jazyka, mírně zhoršené dýchání, nucení na zvracení, nadýmání
- nedochází k mdlobám
Jedná se o lehčí anafylaxi, autoinjektor se nepoužije, ale je nutné si ho připravit k použití - vyjmout ho ze zavazadla a z obalu, položit na dosah ruky, upozornit přítomné osoby na možnost použití autoinjektoru.
další kroky
- ihned odstranit žihadlo, chladit místo vpichu
- podezřelou potravinu vyzvracet, vypláchnout ústa vodou, omýt rty
- užít připravené tablety z pohotovostního balíčku - většinou 3-4 tablety od lékaře
- zaujmout polohu vleže, nejíst, odstranit vše z úst - žvýkačku, umělé zuby
Pokud se anafylaxe projeví ihned po kontaktu s alergenem nebo pokud se mírná reakce dále rozvíjí a zhoršuje je nezbytné použít adrenalinový autoinjektor.
Těžká anafylaxe zasahuje důležité orgány a současně vede k výraznému poklesu krevního tlaku - kromě svědění a pálení kůže a kopřivky na těle se dostavují následující příznaky:
- pocit nedostatku vzduchu, dušení, pískání a sípání při dýchání
- výrazné stahování a škrcení v krku
- velký otok jazyka až nemožnost polykání
- křeče v břiše, u žen v podbřišku, náhlý průjem, zvracení
- silné točení i bolesti hlavy, poruchy vidění
- strach, bušení srdce
- stavy na omdlení nebo mdloby
- částečná nebo úplná ztráta vědomí
- někdy zástava dýchání
JAK SE ZACHOVAT?
- použít autoinjektor
- požít tablety z pohotovostního balíčku, pokud již nebyly požity dříve
- vždy volat záchrannou službu (tel.:155), udat svou polohu, popsat své obtíže
- nesedět, nestát, ale zaujmout polohu vleže na boku
- pokud dojde k zástavě dechu a pacient nejeví známky života, musí přivolaný zachránce poskytnout srdeční masáž a umělé dýchání z úst do úst u pacienta ležícího na zádech na tvrdé podložce se zakloněnou hlavou.
Poměr stlačení hrudníku : umělé dechy = 30 : 2, stlačit hrudník 100x za minutu do příjezdu záchranné služby.
CO MUSÍ MÍT U SEBE PACIENT S RIZIKEM ANAFYLAXE?
Každý, kdo prodělal těžkou alergickou reakci, musí být vybaven balíčkem první pomoci a mobilním telefonem s předvoleným číslem záchranné služby 155.
CO JE BALÍČEK PRVNÍ POMOCI?
Krabička osahující průkaz alergika, tablety na alergii (antihistaminika a kortikosteroidy) dle doporučení lékaře a autoinjektor s adrenalinem. Autoinjektor je předplněná injekční stříkačka s život zachraňujícím lékem. Optimální výbava obsahuje dva autoinjektory pro případ, že je zapotřebí druhá dávka před dosažením odborné pomoci. Dále může obsahovat škrtidlo na zaškrcení nad místem vpichu žihadla a sprej na vdechnutí a uvolnění dýchacích cest při dušení.
Pohotovostní balíček s autoinjektorem musí mít pacient za každé situace vždy u sebe - v zaměstnání, ve škole, v restauraci, doma, na ulici, na kole, v lese...Nesmí bez něj odejít z domova.
CO UDĚLAT PO PŘEKONÁNÍ ANAFYLAKTICKÉ REAKCE?
Po překonání těžké alergické reakce musí být pacient vždy vyšetřen v ambulanci alergologie a klinické imunologie, kde lze naplánovat preventivní dlouhodobou léčbu.
Váš alergolog Vám vysvětlí a předvede zacházení s autoinjektorem a provede s Vámi nácvik aplikace. Pokud je to možné, poučte o zacházení s autoinjektorem rovněž své okolí.
Pokud máte jakékoliv nejasností, požádejte včas svého lékaře nebo odbornou zdravotní sestru znovu o vysvětlení.
SHRNUTÍ
Anafylaktická reakce se může projevit již během několika minut.
První pomocí při závažné alergické reakci - anafylaktickém šoku - je použití předplněné injekční stříkačky (autoinjektoru) s adrenalinem.
Autoinjektor by měl být součástí protišokového balíčku.
Po použití autoinjektoru volejte záchrannou službu.
Bc. Aleš Vosáhlo, Ewopharma, spol. s r.o.,
POZOR - k seriálu o první pomoci můžete posílat dotazy na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Po zveřejnění všech dílů ( oživování, srdeční infarkt, intoxikace, aj.) bude poslední věnován Vašim dotazům a odpovědím A.Vosáhla.
Nechcete informace vyčtené pouze z učebnic? Semináře o poskytování první pomoci. Celoživotní vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků : http://www.sinea.eu