Pokračování rozhovoru s MUDr. Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně tentokrát o tom, jak se vyvarovat zdravotním problémům v zahraničí a jak se jim bránit.
Jak důležité je očkování před odjezdem do zahraničí , kdy před odjezdem přijít, na co myslet a co nepodcenit v souvislosti se zdravím? Takové otázky klademe MUDr. Dagmar Benešové z Očkovacího centra polikliniky na Masarykově ul. č.31 v Brně. Informací bylo tolik, že jsme celé povídání rozdělili na dvě části. Dnes se budeme bavit o očkování více obecně a v příštím pokračování se budeme věnovat konkrétním radám od vybavení lékárničky, používání repelentů až po "co dělat, když..."
Proč dochází k přenosu infekce, za jakých podmínek a jak bychom se měli vůči sobě i druhým zodpovědně chovat nám řekne MUDr.Dagmar Benešová z Očkovacího centra v Brně.
V čerstvé paměti je historie chřipkové epidemie ve Spojených Státech koncem r. 1999 a začátkem r. 2000. V USA bývá nejvyšší výskyt chřipky koncem ledna. V minulém roce epidemie začala již o vánocích: nečekané narušení vánočních svátků Američany viditelně zaskočilo a rozzlobilo.
Zatímco pojem "zánět" je všeobecně znám, mnohem méně se toho zatím ví o"mikrozánětech". Jak už samotné slůvko "mikro" napovídá, jedná se o malé, v podstatě miniaturní záněty. Zpočátku je ani nevnímáme, protože se neprojevují ve formě konkrétních obtíží. Pokud se však hromadí, mohou způsobit či podpořit rozvoj závažných onemocnění včetně takzvaných civilizačních chorob. Především jsou ale spojovány s naším stárnutím.
Oficiální definice říká, že to jsou onemocnění, která jsou za normálních podmínek přenosná z jiných obratlovců na člověka. Pod pojmem normální podmínky si představme ty, ke kterým může skutečně v přírodě a v reálném životě dojít, tedy ne podmínky laboratorní. Přenos přímo z člověka na člověka je mnohem méně častý, ve většině případů je nutný přenašeč.
Klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida, neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění. Virus je přenášen prostřednictvím klíšťat převážně na lesní a polní hlodavce, na divoce žijící zvířata a domácí zvířata pasoucí se ve volné přírodě, které se stávají přirozeným zdrojem nákazy.Přenos infekce na člověka je možný nejen po přisátí infikovaného klíštěte, ale výjimečně i požitím tepelně nezpracovaného mléka infikovaného zvířete. V zamořené oblasti se vyskytuje asi jedno až dvě procenta infikovaných klíšťat.
Tuberkulóza, spalničky, zarděnky, záškrt, infekční žloutenky... Takový seznam chorob, proti nimž existují vakcíny, by mohl vydat na dost dlouhé čtení. Proti čemu vaše potomky chrání stát v rámci povinného očkování? Proti čemu je můžete ochránit ve spolupráci s lékařem vy sami? Na to jsme hledali odpovědi s pomocí odborníků.
Bakterie jsou nejstarší jednobuněčné organizmy, které tu byly již před 4 miliony let. Prvně byly pozorovány v 17.stol., ale skutečné objevy nastaly až v 19.stol. Bakterie zkoumal Louis Pasteur i Robert Koch, který za výzkum TBC získal v r.1905 Nobelovu cenu. V r.1910 Paul Ehrlich nalezl první chemoterapeutikum proti bakteriím, avšak nejznámějším lékem se stal penicilin, který objevil v r.1928 Alexander Fleming.
Ještě váháte s očkováním proti klíšťové encefalitidě ? Na to má Mudr.Dagmar Benešová z Očkovacího centra v Brně pádnou odpověď: „ Když uvidíte svého kamaráda sportovce, který z plného zdraví zůstane zpola ochrnutý a ve 35 letech se učí mluvit, číst a počítat, tak je s váháním konec a rychle hledáte, kde se nechat naočkovat."
Zdá se vám nadpis přehnaný ? Při přípravě na rozhovor s MUDr.Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně na téma „Malárie a antimalarika" jsem měla dojem, že čtu román Válka světů nebo se dívám na seriál Hvězdná brána. Mechanizmus nákazy a životní cyklus malarického parazita rodu Plasmodium je toho důkazem. Tady je stručný přehled:
Svět se chystá na pandemii prasečí chřipky. Máme se čeho obávat ? Podceňovat situaci by bylo lehkomyslné, ale šířit a podněcovat hysterii zase nezodpovědné. Zkusíme se na téma současné pandemie podívat rozumně s MUDr. Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně.
Plané neštovice (varicela) jsou nejčastější infekční onemocnění na světě. Při styku s viry Varicella zooster (VZV), které plané neštovice vyvolávají a šíří, se nakazí 90% vnímavých jedinců. Nejčastěji postihují děti ve věku do 10 let, nakazit se však může kdokoliv, kdo onemocnění dosud neprodělal. Úmrtnost je sice nízká, přesto se nejedná o nijak banální onemocnění. Spolehlivou ochranu před možnými komplikacemi představuje očkování.
Střevní parazité se z hlediska patogenních střevních bakterií dají rozdělit do dvou skupin: helmintů (červů) a protozoí (prvoků). V úvodu do tématiky se omezím na ty nejznámější zástupce: askaridy (škrkavky -hlísty) a taenie (tasemnice) jakož i lamblie a améby.
Vnější příznaky
Ohraničené oči (kruhy pod očima), churavý vzhled, bledost, ekzém na horních víčkách, otoky na víčkách, všechny formy chronických ušních ekzémů, suchý, zanícený, strupovitý a svědivý nos, časté krvácení z nosu, trhlinky v ústních koutcích.
Celý svět si každoročně připomíná 17. dubna Světový den hemofilie. Ve všech 105 členských zemích Světové hemofilické federace (WFH) se konají nejrůznější setkání, promoakce a další podniky připomínající, jak důležité je povědomí o této geneticky podmíněné krvácivé chorobě.
Cizí tělesa v zažívacím traktu jsou častou situací, se kterou se setkávají lékaři první linie kontaktu.Na příklad v USA ročně umírá více než 1500 lidí na následek cizího tělesa v horním zažívacím traktu.Osmdesát procent z tohoto počtu tvoří děti.
Úplně nejdůležitější je prevence, tedy snaha úrazům předcházet. Tedy např.na stoly nedávat ubrusy, rychlovarnou konvici umístit od okraje linky a s krátkou šňůrou, aby nic dítě na sebe nestrhlo, nepít horkou kávu u nízkých konferenčních stolků, odstranit z dosahu nebo řádně zabezpečit chemické látky ( mycí prostředky, léky, ředidla aj.), instalovat ochranu zásuvek, ochranu ostrých hran, zřídit ohrádky na schody, odstranit z okolí dětí drobné předměty, které děti dávají do úst či nosu atd.
Každý z nás se může ocitnout v situaci, ve které se setká s člověkem, velmi často nejbližším, kterému je třeba okamžitě poskytnout první pomoc. Čím dříve a účinněji zasáhneme, tím je větší naděje postiženého na přežití a následné úplné uzdravení.
Tísňová linka 155 - volejte vždy, pokud jste svědky náhlého, neočekávaného zhoršení zdravotního stavu pacienta. Jednotné číslo pro celou Českou republiku, vytáčí se bez předvolby a volání je bezplatné.
Další články...
- Resuscitace dospělých a dětí
- Anafylaktický šok
- První pomoc - krvácení
- Přehřátí organismu - úpal, úžeh
- Pomoc pro vás při úrazech
- Jak se bezpečně chovat u vody - 1.část - stojaté vody
- Jak se bezpečně chovat u vody - 2.část - proudící vody
- Jak se bezpečně chovat u vody - 3.část - koupání v moři
- Jak se bezpečně chovat u vody - 4.část - tonutí a utonutí
- Jak se bezpečně chovat u vody - 5.část - křeče
- Jak se bezpečně chovat u vody v zimě - 6.část - pohyb na ledové ploše a podchlazení
- Nikdy není pozdě začít s prevencí
- Změna zdravotní pojišťovny je závažný krok
- Změnu zdravotní pojišťovny si dobře promyslete
- Preventivní prohlídky dospělých
- Prevence dětí - nač máte nárok ze zdravotního pojištění
- Očkování proti rakovině děložního čípku hradí VZP
- Na co máte nárok ze zdravotního pojištění - ženy
- U praktického lékaře nemusíte zbytečně čekat!
- Otravy potravinami
- Muchomůrka zelená
- Alkohol
- Magnetická rezonance
- Ultrazvuková sonografie
- Laparoskopie
- Radiodiagnostika
- Endoskopie a fibroskopie
- Rotavirové infekce
- Chřipka - influenza