Jak důležité je očkování před odjezdem do zahraničí , kdy před odjezdem přijít, na co myslet a co nepodcenit v souvislosti se zdravím? Takové otázky klademe MUDr. Dagmar Benešové z Očkovacího centra polikliniky na Masarykově ul. č.31 v Brně. Informací bylo tolik, že jsme celé povídání rozdělili na dvě části. Dnes se budeme bavit o očkování více obecně a v příštím pokračování se budeme věnovat konkrétním radám od vybavení lékárničky, používání repelentů až po "co dělat, když..."

Číst dál...

V čerstvé paměti je historie chřipkové epidemie ve Spojených Státech koncem r. 1999 a začátkem r. 2000. V USA bývá nejvyšší výskyt chřipky koncem ledna. V minulém roce epidemie začala již o vánocích: nečekané narušení vánočních svátků Američany viditelně zaskočilo a rozzlobilo.

Číst dál...

Zatímco pojem "zánět" je všeobecně znám, mnohem méně se toho zatím ví o"mikrozánětech". Jak už samotné slůvko "mikro" napovídá, jedná se o malé, v podstatě miniaturní záněty. Zpočátku je ani nevnímáme, protože se neprojevují ve formě konkrétních obtíží. Pokud se však hromadí, mohou způsobit či podpořit rozvoj závažných onemocnění včetně takzvaných civilizačních chorob. Především jsou ale spojovány s naším stárnutím.

Číst dál...

Oficiální definice říká, že to jsou onemocnění, která jsou za normálních podmínek  přenosná z jiných obratlovců na člověka. Pod pojmem normální podmínky si představme ty, ke kterým může skutečně v přírodě a v reálném životě dojít, tedy ne podmínky laboratorní. Přenos přímo z člověka na člověka je mnohem méně častý, ve většině případů je nutný přenašeč.

Číst dál...

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida, neboli klíšťový zánět mozku je infekční virové onemocnění. Virus je přenášen prostřednictvím klíšťat převážně na lesní a polní hlodavce, na divoce žijící zvířata a domácí zvířata pasoucí se ve volné přírodě, které se stávají přirozeným zdrojem nákazy.Přenos infekce na člověka je možný nejen po přisátí infikovaného klíštěte, ale výjimečně i požitím tepelně nezpracovaného mléka infikovaného zvířete. V zamořené oblasti se vyskytuje asi jedno až dvě procenta infikovaných klíšťat.

Číst dál...

Tuberkulóza, spalničky, zarděnky, záškrt, infekční žloutenky... Takový seznam chorob, proti nimž existují vakcíny, by mohl vydat na dost dlouhé čtení. Proti čemu vaše potomky chrání stát v rámci povinného očkování? Proti čemu je můžete ochránit ve spolupráci s lékařem vy sami? Na to jsme hledali odpovědi s pomocí odborníků.

Číst dál...

Bakterie jsou nejstarší jednobuněčné organizmy, které tu byly již před 4 miliony let. Prvně byly pozorovány v 17.stol., ale skutečné objevy nastaly až v 19.stol. Bakterie zkoumal Louis Pasteur i Robert Koch, který za výzkum TBC získal v r.1905 Nobelovu cenu. V r.1910 Paul Ehrlich nalezl první chemoterapeutikum proti bakteriím, avšak nejznámějším lékem se stal penicilin, který objevil v r.1928 Alexander Fleming.

Číst dál...

Ještě váháte s očkováním proti klíšťové encefalitidě ? Na to má Mudr.Dagmar Benešová z Očkovacího centra v Brně pádnou odpověď: „ Když uvidíte svého kamaráda sportovce, který z plného zdraví zůstane zpola ochrnutý a ve 35 letech se učí mluvit, číst a počítat, tak je s váháním konec a rychle hledáte, kde se nechat naočkovat."

Číst dál...

Zdá se vám nadpis přehnaný ? Při přípravě na rozhovor s MUDr.Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně na téma „Malárie a antimalarika" jsem měla dojem, že čtu román  Válka světů nebo se dívám na seriál Hvězdná brána. Mechanizmus nákazy a životní cyklus malarického parazita rodu Plasmodium je toho důkazem. Tady je stručný přehled:

Číst dál...

Svět se chystá na pandemii prasečí chřipky. Máme se čeho obávat ? Podceňovat situaci by bylo lehkomyslné, ale šířit a podněcovat hysterii zase nezodpovědné. Zkusíme se na téma současné pandemie podívat rozumně s MUDr. Dagmar Benešovou z Očkovacího centra v Brně.

Číst dál...

Plané neštovice (varicela) jsou nejčastější infekční onemocnění na světě. Při styku s viry Varicella zooster (VZV), které plané neštovice vyvolávají a šíří, se nakazí 90% vnímavých jedinců. Nejčastěji postihují děti ve věku do 10 let, nakazit se však může kdokoliv, kdo onemocnění dosud neprodělal. Úmrtnost je sice nízká, přesto se nejedná o nijak banální onemocnění. Spolehlivou ochranu před možnými komplikacemi představuje očkování.

Číst dál...

 Střevní parazité se z hlediska patogenních střevních bakterií dají rozdělit do dvou  skupin: helmintů (červů) a protozoí (prvoků). V úvodu do tématiky se omezím na ty nejznámější zástupce: askaridy (škrkavky -hlísty) a taenie (tasemnice) jakož i lamblie a améby.

Číst dál...

 Vnější příznaky

Ohraničené oči (kruhy pod očima), churavý vzhled, bledost, ekzém na horních víčkách, otoky na víčkách, všechny formy chronických ušních ekzémů, suchý, zanícený, strupovitý a svědivý nos, časté krvácení z nosu, trhlinky v ústních koutcích.

Číst dál...

Celý svět si každoročně připomíná 17. dubna Světový den hemofilie. Ve všech 105 členských zemích Světové hemofilické federace (WFH) se konají nejrůznější setkání, promoakce a další podniky připomínající, jak důležité je povědomí o této geneticky podmíněné krvácivé chorobě.

Číst dál...

Cizí tělesa v zažívacím traktu jsou častou situací, se kterou se setkávají lékaři první linie kontaktu.Na příklad v USA ročně umírá více než 1500 lidí na následek cizího tělesa v horním zažívacím traktu.Osmdesát procent z tohoto počtu tvoří děti.

Číst dál...

Úplně nejdůležitější je prevence, tedy snaha úrazům  předcházet. Tedy např.na stoly nedávat ubrusy, rychlovarnou konvici umístit  od okraje linky a s krátkou šňůrou, aby nic dítě na sebe nestrhlo, nepít horkou kávu u nízkých konferenčních stolků, odstranit z dosahu nebo řádně zabezpečit chemické látky ( mycí prostředky, léky, ředidla aj.), instalovat ochranu zásuvek, ochranu ostrých hran, zřídit ohrádky na schody, odstranit z okolí dětí drobné předměty, které děti dávají do úst či nosu atd.

Číst dál...

Každý z nás se může ocitnout v situaci, ve které se setká s člověkem, velmi často nejbližším, kterému je třeba okamžitě poskytnout první pomoc. Čím dříve a účinněji zasáhneme, tím je větší naděje postiženého na přežití a následné úplné uzdravení.

Číst dál...

Tísňová linka 155 - volejte vždy, pokud jste svědky náhlého, neočekávaného zhoršení zdravotního stavu pacienta. Jednotné číslo pro celou Českou republiku, vytáčí se bez předvolby a volání je bezplatné.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...