Chlamydie jsou jedny z nejrozšířenějších gramnegativních mikroorganizmů a napadají jak člověka, tak zvířata. U člověka napadají hlavně pohlavní orgány, plíce a při zanedbané léčbě nevratně klouby, srdce a mozek.Z historických pramenů víme, že chlamydie znali již před tisíci lety v Číně a Egyptě, ale zájem o chlamydie vzrostl asi v sedmdesátých letech minulého století, kdy se upřesnil jejich význam pro infekční onemocnění ženy, muže a novorozence.

Číst dál...

V předchozím článku jsme hovořili o bakterii Chlamydia trachomatis, která se přenáší téměř výhradně pohlavní cestou. V dnešním pokračování jsme slíbili informace o Chlamydia pneumoniae, ale informace o chlamydiích jsou  často zkreslené, přeceňované nebo zcela dezinformační a tak není naše druhé pokračování zaměřeno výhradně na Chlamydia pneumoniae.

Číst dál...

V knize CHLAMYDIE - skrytý nepřítel v těle (nakl. Český klub) odborný internista MUDr. Bohumil Ždichynec, CSc., pojednává o skrytém mikroskopické nepříteli v lidském těle - chlamydiích. Prostým okem je tento bakteriální vetřelec neviditelný. Ale následky jeho řádění mohou být nedozírné - může napadnou prakticky kterýkoli orgán v lidském těle.

Číst dál...

S otevřením hranic do celého světa se nám naskytla skvělá možnost cestovat, navazovat nové kontakty, získávat nové zážitky a zkušenosti. Stejně tak cizinci přijíždí k nám a my máme možnost seznamovat se s jinou kulturou.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...