Neplodnost je "neschopnost dosáhnout otěhotnění do jednoho roku u sexuálně aktivního páru, který nepoužívá antikoncepci". Asi 25% párů nedosáhne otěhotnění během jednoho roku, přičemž jen 15% vyhledá lékařskou péči pro neplodnost, ostatní páry zůstávají nedobrovolně bezdětné.

Ještě donedávna se automaticky předpokládalo, že neplodnost je vždy na straně ženy. Dnes je prokázáno, že problémy s početím jsou až v 50% na straně muže. V následujících článcích se pokusíme přinést vám co nejkomplexnější pohled na problematiku mužské neplodnosti. Začneme, doslova,  od Adama a nástroje jeho mužnosti.

 

Malý muž

I ten největší, nejsilnější a nejchlapáčtější chlap byl kdysi mimino. Brečel, čůral do plínek a do nočníku a cumlal mámino mléko. Pokud se o něj maminka, babičky, tetičky a vůbec příbuzné ženského pohlaví dobře staraly, má výhodu. Celý život. O malé mužské se starají hlavně ženy, a dělají to rády, jakoby jim péče o jejich vlastní pohlaví nepřinášelo takové potěšení. "Narodil se Vám kluk? No to je radosti! Ne, holčička? Tak ať je zdravá a krásná". Už z těchto slov vyplývá, chlapec je vítán nějak víc než děvče. Je to nespravedlivé. Ženské pohlaví si většinou ví dobře rady s péči o své záležitosti, a pro radu k babičce nejdou maminky daleko. Výhodu mají ty maminky, které vyrůstaly s bratry. Většinou ví, jak má malý mužský vypadat, ví lépe, co si mohou k jeho "odlišným součástkám" dovolit a co by s nimi dělat neměly. Otce i partnera jako malého ženy nemohly vidět, proto je zkušenost se sourozencem mužského pohlaví nenahraditelná. Maminky, které vyrůstaly jako jedináčkové nebo se sestrami mají nevýhodu. 

   U malých chlapečků lze nepozorností a nesprávným postupem dost pokazit. Správná péče a ošetřování může zase vytvořit dobré podmínky pro budoucí plodnost a pohlavní život malého muže. Ošetřování pohlavních orgánů je u mužů v principu celý život stejné. Už v prvních dnech by si maminka měla všimnout, jak chlapec čůrá. Předkožka na penisu bývá dlouhá, zakrývá ústí močové trubice. Maminky se někdy bojí stáhnout ji dozadu i při koupání. Důležité je, aby si všimly, jestli se při močení předkožka "nenafukuje" jako balónek močí, která pak pomalu odtéká. Nejlépe je to patrné při koupeli, vyčurání miminka do vaničky není nic nehygienického. Moč zdravého dítěte je sterilní, po vykoupání je jen třeba dítě osprchovat. Když se do vany počůrá holčička, nikdo do většinou ani nezpozoruje. Už u novorozenců je možné před močením pozorovat zvětšení objemu a délky penisu, někdy i regulérní plnou erekci. Předkožka bývá v prvních týdnech a měsících přilepená k žaludu adhezemi. Opatrným, nenásilným přetahováním předkožky za žalud v teplé koupeli se často podaří uvolnit, pokud ovšem není zúžená. Nafouknutí předkožky močí svědčí pro velké zúžení, a mělo by znamenat neodkladnou návštěvu odborného lékaře či přímo dětského urologa. Pokud je předkožka zúžená mírně, je možné nenásilným stahováním dozadu postupně dosáhnout rozšíření, ale pokud se vytváří prasklinky nebo chlapec dává najevo bolest, je opět třeba vyhledat lékaře. Někdy vyřeší adheze jen uvolnění kuličkovou sondou, někdy je nutná obřízka - podle stupně problému. Pokud nejde předkožku delší dobu přetáhnout za žalud, není možné udržovat rýhu za žaludem v čistotě. Je zcela přirozené, že se tam ukládá bělavý maz, a do něj se snadno může dostat infekce. Bolestivý zánět pak většinou zhorší zúžení předkožky a obřízka je pak jediným řešením. Proto je vhodné raději navštívit lékaře včas. 

 

Mladý muž

Mladý muž. Mladí muži nemají někdy lehký život. Hormonální hladiny stoupají, dostavují se změny tělesné i psychické a někdy mládenci neví, jak se s nimi vyrovnat. 

   "Denní údržba" pohlavních orgánů je důležitá pro zdraví. Pravidelná denní hygiena penisu a šourku jemným, nedráždivým mýdlem a teplou vodou, vhodné netísnící, ale elastické prádlo, které zespodu poskytuje podporu pohlavním orgánům, možnost přiměřené nerušené sexuální aktivity (i autostimulační), ochrana před infekcemi při začátku sexuálního života (prezervativ) - to jsou základní kameny "mužské pevnosti" v dospívání. Během dětství a dospívání by se měli mladí muži naučit pečovat o své pohlavní orgány, neobvyklé změny by měli včas zaznamenat a nebát se s nimi přihlásit u lékaře. 

   Základem je "samovyšetření" při denní hygieně - prohlédnutí penisu, přetáhnutí předkožky za žalud (není-li muž po obřízce), pečlivé umytí a pečlivé opláchnutí penisu i šourku. Objem, citlivost varlat a okolních útvarů v šourku by se měli muži naučit "poznávat" - měli by vědět, že kolem varlete jsou cévy a chámovod. Zezadu a na horním pólu varlete je hmatné nadvarle, povrch varlete a nadvarlete je hladký, bez nerovností, bez necitlivých hrudek, s typickým pocitem při tlaku. Tlak se nesmí přehánět, varlata jsou citlivá - proto se před prudkými pohyby chrání přiměřeně elastickým prádlem. Prádlo má umožňovat termoregulaci a dýchání kůže. Trendy "jedině slipy" a "správný chlap nosí trenýrky, hlavně boxerské" neplatí. Prádlo má být pohodlné, penis a šourek v něm nemá volně "plandat" ani nesmí být "připlácnutý" do třísel nebo do rozkroku. 

   Pokud se objeví výtok z močové trubice, zarudnutí žaludu nebo penisu, bouličky na varleti nebo v jeho okolí, či jiné podezřelé změny, je lépe jít k lékaři co nejdřív. Čím dřív se začne problém řešit, tím dříve se ho muž zbaví. Potíže s pohlavními orgány se nevyhýbají žádnému věku. Potíže s močením patří sice do trochu jiné oblasti, často ovlivňují pohlavní funkce, protože močová trubice končící na vrcholu žaludu je místem spojení močových a pohlavních orgánů. 

 

Dospělý muž

Následující kapitoly by měly poskytnout informace a pomoci lidem při řešení potíží sexuálního života. V novinách, časopisech a v různých reklamách se čtenář může dozvědět mnoho informací. Jsou však často trochu jednostranné. Sexuální problémy jsou věc choulostivá. Jak vím ze své lékařské praxe, stojí to často hodně odvahy, aby člověk překonal zábrany, ostych a řekl sám sobě, že potřebuje pomoc. Lidé shání informace z různých zdrojů, někdy jsou z toho množství a rozmanitosti trochu zmatení. Například na internetu můžeme třeba najít množství reklam na zcela "zaručené" přípravky ku zlepšení špatné erekce, na podporu sexuálních funkcí, reklamy na operace zvětšující penis, na přípravky podporující růst prsů a tak dále... 
   Chtěli bychom Vám poskytnout možnost získat srozumitelné, objektivní a medicínsky podložené informace, podle kterých se budete moci sami rozhodnout a případně se zeptat na možnosti řešení potíží, které Vás nebo Vaše blízké trápí. Sexuální problémy způsobují někdy velký stres, pocit beznaděje, poškozují partnerské vztahy. Budeme se snažit také o určité odlehčení tématu. Nechceme připomínat učebnice biologie. A v žádném případě si ze sexuálních potíží nechceme dělat legraci. Legrace zpravidla končí tehdy, když potíže má člověk sám.

 

Muž je také jenom člověk

    V obecném povědomí existuje pojem "mužné chování". Stěžovat si na bolest, na zdravotní potíže, na to, že něco nefunguje, není považováno za "mužné". Každá žena, která o sebe dbá, má svého gynekologa. Obor, který pečuje o mužské zdraví - andrologie, se u nás právě vytváří. Objevují se také nové možnosti léčby.

    Velmi dobré je vědět, že není třeba stydět se za mužské potíže. Není za co se stydět. S určitými potížemi se během svého života setká každý muž. Někdo s menšími a přechodnými, někdo s většími, dlouhodobějšími. Někdo dříve, někdo později.   

 

 

O jaké problémy jde?


I. potíže, které muži bezprostředně vadí a chce je proto co nejdříve řešit: 

- Sexuální potíže:
  Poruchy erekce, kdy penis je měkčí, doba erekce je krátká, nejde opakovat styk během jednoho večera.
  Snížení vzrušivosti, snížení pocitu vnímání sexuálních podnětů a chuti ke styku.
  Poruchy ejakulace(výronu semene) - většinou se dostavuje příliš brzy, často v kombinaci s potížemi s erekcí.
  Neúplný, nedostatečný pocit orgasmu - není jen problémem u žen, ale objevuje se i u mužů.
  Všechny tyto potíže mohou velmi nepříznivě ovlivnit partnerské vztahy.- Celkové potíže:
  Pocit únavy, podrážděnosti, mrzutosti ovlivňuje negativně vztahy mezi nejbližšími, v rodině,  ale i v profesionálním životě. Zvýšená únavnost bývá někdy provázena pocity smutku, zbytečnosti, deprese.
  Společenské (komunikační) problémy mohou být následkem již zmíněných potíží, ale může se objevit i snížená odolnost na psychickou i tělesnou zátěž, snížená schopnost učit se něčemu novému a komunikovat (spolupracovat) s ostatními lidmi.    II. problémy, které  se vyvíjí skrytě:

   Zpočátku muži ani bezprostředně nevadí, neví o nich. Pokud se projeví, tak ale obvykle velmi nepříjemně a závažně. Jdou často v nepříjemném "tandemu" v kombinaci se sexuálními a celkovými potížemi popsanými výše. Jde o:

   Aterosklerózu, tj. kornatění cév, které je v podobě postihující srdeční cévy nejčastější příčinou úmrtí mužů. Týká se celého organizmu včetně mozku a pohlavních orgánů.
   Osteoporózu neboli řídnutí kostí, s následky nejčastěji v podobě zlomenin krčku stehenní kosti, páteře či žeber i po někdy nevelkých pádech, které pak mohou skončit invaliditou.
   Snížení funkcí nervové soustavy s poklesem  schopnosti učení, tvořivého myšlení, paměti.
   Snížení tvorby bílkovin v játrech, včetně protilátek proti mikrobům (imunoglobulinů).
   Snížení tvorby červených krvinek při nedostatku hormonu, který reguluje jejich tvorbu (erytropoetinu).
   Snížení tvorby spermií a hormonů ve varlatech s poruchami plodnosti, sexuálními a celkovými potížemi. Porucha tvorby hormonů může být v pozadí všech zmíněných problémů.
   Potíže s prostatou, které nejsou omezené jen na starší věk.   Obecně se má za to, že potíže s erekcí a prostatou se týkají jen starších mužů, potíže s plodností jen mladších mužů. Jakoby starší muž už na uspokojivý sexuální život neměl právo, má ovšem "právo mít potíže". Toto "právo mít potíže" je zase upíráno mužům mladším, jakoby mladší věk byl automaticky spojen se stoprocentním zdravím.

Muž je mužem celý život, i když má právě potíže. "Mužské potíže" se mohou objevit v jakémkoli věku.

   Při léčbě těchto potíží je nutno znát jejich příčiny. Často jich bývá několik najednou (například hormonální a cévní), a často jsou dovršeny nejistotou, nepříjemnými psychickými pocity a ostychem svého nositele.

 

Příčiny potíží je možné zjistit a léčit.

   Toto je důležitá, povzbudivá informace, a úkol pro medicínu. Vyšetření se dnes není nutné obávat. Jeho cílem je zjistit příčinu potíží u konkrétního pacienta, a podle výsledků pak zahájit léčbu. Jak vyšetřovací, tak léčebné postupy se řídí pravidly minimální invazivnosti, tj. co nejmenšího zatížení a co největšího přínosu pro pacienta. Léčba má být pacientovi "ušitá na míru". Vyšetření a léčbě je třeba v zájmu dobrého výsledku věnovat dostatek času a trpělivosti.

 

Stavba a funkce penisu

 

Erekce je procesem velmi jemným, delikátním. O existenci dvou topořivých těles, pod nimiž  probíhá močová trubice obalená tělesem houbovitým, přecházejícím v žalud, pánové většinou vědí.  V klidu protéká topořivými tělesy jen tolik krve, aby byl zajištěn přísun kyslíku a živin do tkáně. Erekce však není jen pasivním naplněním těchto těles krví (jako nafouknutí pneumatiky).

Topořivá tělesa jsou totiž svalem, "uvězněným" v pevném vazivovém obalu. Sval má strukturu, která na řezu připomíná houbu na mytí. Je tvořen obrovským množstvím svalových buněk, vytvářejících trámčinu, která obklopuje drobné komůrky. Ty jsou schopné při erekci pojmout  takové množství krve, aby bylo napětím pevného obalu topořivého tělesa dosaženo dostatečné rigidity - tvrdosti penisu. Při erekci svalovina topořivých těles relaxuje - uvolňuje se, a tím nasává krev do těchto komůrek - sinusoid. Komůrky jsou vystlány buňkami podobnými výstelce cév, které vyrábí mediátory - chemické pokyny pro svalové buňky. Při odeznívání erekce se svalové buňky kontrahují, krev z komůrek je odváděna žilami.


   Aby se topořivá tělesa mohla naplnit krví, musí být dostatečný přísun krve tepnami (tepny   musí být dobře průchodné), a musí fungovat i uzavírací žilní mechanizmus, který umožní částečné uzavření odtoku krve z topořivých těles během erekce. Zároveň však při erekci musí určitý průtok krve topořivým tělesem přetrvávat, jinak by se ke tkáním nedostávalo dost kyslíku. 

   Regulace tohoto složitého mechanizmu je zajištěna nervovým systémem - periferními nervy,   vycházejícími z míchy a nervových uzlíků - ganglií podél páteře. Tato nervová vlákna jsou  napojena míšními drahami na mozková centra. V mozku se setkávají erotické podněty z vnějšku s hormonálním působením mužských pohlavních hormonů. Mozkové centrum představuje velmi důležitou  řídící součást sexuální reakce - řídící centrum, jakýsi sexuální management. Toto centrum prostřednictvím nervových vzruchů a působením chemických látek produkovaných nervovými buňkami  reguluje odpověď na sexuální podnět.

   Na každé z těchto úrovní (svalovina topořivých těles, tepny a žíly penisu, nervová vlákna, mozkové centrum, hormony mozku a varlat) může dojít k poruše, a dosti často dochází k problémům  na více místech najednou. Pro každý věk a zdravotní problém jsou charakteristická určitá "slabá místa", a jejich cíleným ovlivněním lze dobře ovlivnit i neposlouchající erekci.

 

 

 

 


Porucha erekce, sexuální potíže, nebo impotence?

   Impotence je slovo, znějící všem mužům hrozivě. Znamená ve svém základním latinském významu  neschopnost. Neschopnost zplodit potomka (impotentia generandi), či neschopnost pohlavního styku (impotentia coeundi). Patří sem i neschopnost orgasmu (anorgasmia) a pocitu uspokojení z pohlavního života (impotentia satisfactionis). Přesněji a česky tyto "pánské problémy" vystihují termíny mužská neplodnost, porucha ztopoření, a chybějící prožitek vyvrcholení. Velmi  častý je předčasný výron spermatu - ejaculatio praecox a malá chuť k sexuálnímu styku - snížené libido.

   Každý muž, bez ohledu na věk, je někdy nepříjemně překvapen problémem s erekcí. A neexistuje  muž, kterému by tyto problémy nevryly vrásku do čela, zejména pokud se objevují častěji a s rostoucí intenzitou. Určité problémy s erekcí má podle rozsáhlých průzkumů ve věku kolem 40 let 30 až 40 % mužů. S věkem procento stoupá, kolem 70. roku života má potíže již asi 67 %  mužů. Tyto údaje jsou statistické, u konkrétního muže se potíže mohou objevit v jakémkoli věku.

   Asi jen 10 % mužů s potížemi se dostaví k lékaři. Téměř vždy se sebezapřením, zaťatými zuby,  někdy proto, že je k návštěvě přiměla partnerka, nebo proto, že potíže překročily únosnou mez. Správných informací o těchto potížích bylo donedávna jako šafránu. Jsou ale to hlavní, co na začátku postižený potřebuje.

   Potíže s erekcí nejsou někdy vůbec považovány za onemocnění, a když už, tak ne za onemocnění závažné. Hlavně těmi, kteří je nemají. Dokáží však výrazně ztrpčovat život a snížit jeho valitu.

 

Co je normální?

   Objevuje se také otázka "normality" sexuálního života. Je normální erekce trvající jednu minutu, nebo minut třicet? Je normální pohlavní styk jednou denně nebo jednou za měsíc? Na tyto  otázky nelze odpovědět univerzálně, absolutně. Každý člověk má svůj sexuální život, daný geneticky, výchovou a vlivy z okolí, které na něj působí. Pro dobrý pocit ze sexuálního života je třeba najít svůj "styl" a sladit jej se stylem partnerky. Pak může být pro jeden pár normální sex třikrát denně třicet minut a pro druhý třikrát měsíčně tři minuty (s určitou nadsázkou) - a budou-li oba partneři spokojeni, je stav ideální.

   Většinou muže vede k návštěvě odborného lékaře to, že se jeho dosud vyhovující sexuální život neuspokojivě mění. Klesá frekvence styků, k dosažení erekce je třeba silnějších podnětů a delšího času, zkracuje se doba erekce, která není dostatečně rigidní (tvrdá), po ejakulaci trvá dlouhou dobu, než nastane nová erekce, nebo další erekce nenastane vůbec.

   S těmito potížemi jde ruku v ruce snižující se uspokojení partnerky až partnerský konflikt.  Častější selhání pak vyvolává očekávání potíží příštích, vzniká bludný kruh selhání - obava ze selhání, a problém je na světě.

   U části mužů mladšího věku se stav vyvíjí poněkud jinak. Obvyklé "začátečnické potíže" (dostatečně tvrdá, ale krátká erekce, předčasná ejakulace) se nedaří překonat, trvají příliš dlouho, a mohou způsobit třeba i opakované ztroskotání vznikajícího partnerského vztahu. Pak přivedou muže k lékaři pochyby - "jsem vůbec normální, a mohu své problémy sám nějak ovlivnit?"

   V obou případech, jakmile se dostaví  pocit, že potíže muž sám nezvládá, není vhodné váhat, vyšetření u odborného lékaře dokáže dnes velmi dobře zjistit příčinu potíží a ukázat směr k jejich vyřešení. Každému však může pomoci něco jiného, a každý pacient také může mít o optimálním řešení trochu jinou představu. Hovoříme o tzv. "personal tailoring" - což je   anglický termín, znamenající ušití diagnostického a léčebného postupu na míru konkrétnímu pacientovi.

   Návštěvy u lékaře se není nutno obávat. Na  pacienta nečekají žádné nepříjemné a bolestivé zážitky, nejvíce nepříjemným vyšetřením je odběr krve ze žíly na předloktí ke stanovení hladin pohlavních hormonů.

 

 

Jaké jsou nejčastější příčiny, způsobující poruchy erekce ?

   Do relativně nedávné doby byla naprostá většina erektilních potíží považována za psychicky  podmíněné - tzv. psychogenní. Psychické problémy má, jak již bylo dříve řečeno, většina mužů trpících poruchou erekce, ale u naprosté většiny z nich jsou tyto potíže důsledkem problémů  tělesných. Jen u malé části pacientů je psychika hlavní příčinou erektilních potíží. Podrobným lékařským vyšetřením lze tyto příčiny od sebe rozlišit a zvolit správnou, odpovídající léčbu.

   Tak, jak byly tělesné předpoklady erekce podrobně studovány v souvislosti s vývojem moderních vyšetřovacích metod, bylo čím dále tím více zřejmé, že tělesná (organická) příčina je hlavním příčinným faktorem vzniku těchto potíží.

   Zejména problémy cévní při arterioskleróze způsobené hlavně kouřením a špatnými dietními  zvyky nebo cukrovkou (diabetes) způsobují nedostatečný přísun krve a kyslíku do topořivých    těles. Důsledkem toho je i snižování počtu svalových buněk topořivých těles (jsou velmi citlivé na nedostatek kyslíku). Při nedostatečné funkci svaloviny těchto těles příliš mnoho krve  předčasně uniká žilami z topořivých těles, erekce je jen částečná, nedostatečná. U cukrovky  často ještě přibývá k cévnímu a svalovému postižení porucha nervového vedení - tzv. diabetická  neuropatie, kdy se nepředávají pokyny z nervových center do topořivých těles. Cévní problémy a cukrovka se ještě k tomu nejčastěji vyskytují ve starším věku, kdy u mužů dochází současně ke snižování hladin mužských pohlavních hormonů - v tzv. mužském klimakteriu, andropauze.

   Ale ani mladí muži nejsou bez problémů. Cévní problémy mohou vzniknout v jakémkoli věku  poraněním cév, poruchy nervového vedení vznikají při úrazech pánve a páteře nebo po rozsáhlých operacích, po ozáření, nebo po užívání léků pro závažná onemocnění. Roztroušená skleróza a cukrovka se nevyhýbají ani mladým mužům, průběh cukrovky v mladém věku je navíc častěji  komplikovaný.

   Někteří muži se s problémy, podmiňujícími vznik erektilních potíží již narodí - jde o  chromozomální geneticky podmíněná onemocnění či vrozené hormonální změny, provázející onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, včetně varlat. Varlata si zasluhují samostatnou zmínku v některé z dalších kapitol.

 

Poruchy výronu spermatu  - ejakulace:

    Potíže s výronem spermatu se mohou a nemusí objevovat současně s potížemi erektilními (poruchami ztopoření penisu). Nejčastější je předčasná ejakulace, méně často potíže s dosažením ejakulace či chybějící ejakulace (anejakulace).

 

   Předčasný výron spermatu (eiaculatio praecox). 
   Předčasná ejakulace se může dostavit ještě před zavedením penisu do pochvy (při předehře), nebo těsně po zavedení při prvních pohybech při styku. Pro určení stupně závažnosti poruchy jsou důležité časové údaje: 
- ejakulace před zavedením penisu do pochvy (ante portas - "před branami") 
- ejakulace do jedné minuty po zavedení penisu do pochvy, 
- ejakulace po jedné minutě od zavedení penisu do pochvy, do 5 až 10 minut. 
- ejakulace po 5 - 10 minutách, bez uspokojení partnerky. Zde je podstatný nesoulad, chybějící souhra mezi partnery. Problém se také nazývá relativně předčasná ejakulace.

   Předčasný výron semene někdy způsobuje velké zklamání obou partnerů, zejména pokud se problém opakuje téměř při každém styku. 
   Někdy pomůže snížení citlivosti penisu použití prezervativu, případně v kombinaci se znecitlivujícím gelem, kterým se před nasazením prezervativu potře žalud penisu. Použití gelu bez prezervativu není vhodné, protože gel může snížit citlivost pohlavních orgánů partnerky a její uspokojení ze styku zhoršit. Gel by měl být vždy z lékárny, neměl by se kupovat v sex shopech či na objednávku z inzerátů. 
   Podobně jako u poruch erekce má také předčasný výron spermatu své příčiny, které lze zjistit vyšetřením u odborného lékaře. Příčinou může být hormonální porucha, vrozená vývojová vada pohlavních orgánů, porucha jejich funkce nebo porucha funkce jejich řídících center. Stejně jako erekce i ejakulace je řízena z mozkových regulačních oblastí. Zjištění příčiny poruchy ejakulace u konkrétního pacienta je základem úspěchu při léčbě. Pak se dá předčasná ejakulace účinně a cíleně léčit. Snahou léčby je obnovení normálních sexuálních funkcí a dosažení takové délky styku do ejakulace, která umožní uspokojení obou partnerů. Vyšetření nejsou bolestivá, ale někdy zaberou více času, podobně jako léčba příčiny problému. Pomoc partnerky je velmi důležitá. Důležitá je také souhra obou partnerů. Délka uspokojujícího styku je individuální - u některého páru dojde k uspokojení obou partnerů během několika minut, u jiného páru je třeba styku delšího - opět je léčbu nutné "ušít na míru". Často je předčasný výron spermatu kombinován s poruchou erekce, protože řízení těchto sexuálních funkcí má v organizmu společná nervová centra, která se navzájem ovlivňují.

 

   Opožděný výron spermatu (eiaculatio retardata). 
   Někteří muži mají potíže s dosažením vyvrcholení a výronu spermatu i při dobré erekci, nebo dochází k vyvrcholení bez výronu spermatu. Tyto problémy je nutno řešit se znalostí příčin potíží po potřebném vyšetření u odborného lékaře. Problémy mohou být způsobeny potuchou nervové či hormonální regulace, také však potížemi v oblasti svaloviny pánve a onemocněním prostaty.

 

MUDr. Vladimír Kubíček, CSc. , přednosta Centra andrologické péče , předseda České společnosti pro sexuální medicínu

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...