U osob s nádorovým onemocněním znamená úbytek hmotnosti vysilující a život ohrožující stav. V důsledku metabolických změn je hubnutí spojené s nádorovým onemocněním odlišné od hubnutí způsobeného obyčejným hladověním (energetickým deficitem). V těle navíc probíhá zánět jako obranná reakce na nádor.

Primárně zde dochází ke ztrátě svalové hmoty a postupně i tuku. V důsledku toho se organismus postupně vyčerpává. Už malý i 5% pokles váhy (u 80 kg muže to znamená úbytek 4 kg) může významně zhoršit odpověď na protinádorovou léčbu a zkrátit dobu přežití. Udává se, že 20 až 40 % onkologických pacientů umírá na podvýživu a s ní spojené komplikace. K dosažení zlepšení stavu výživy však nestačí pouze zvýšit příjem energie potravou nebo běžným přípravkem klinické výživy.

Proto byla vyvinuta speciální klinická výživa pro onkologické pacienty ProSure (www.prosure.cz) s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin z vysoce kvalitního rybího tuku, které tlumí nádorem vyvolaný zánět a tím pomáhají posilovat imunitní systém (imunomodulační účinek). Tento mechanismus vede k podpoře chuti k jídlu, úpravě celé řady metabolických pochodů vedoucích k růstu tělesné hmotnosti, zvýšení síly a fyzické aktivity a tím zlepšení kvality života pacienta. Také další složení přípravku ProSure je speciálně upraveno pro potřeby onkologicky nemocných - vysoký obsah energie a kvalitní bílkoviny pomáhají obnovit svalovou tkáň, vláknina s prebiotickým účinkem pozitivní vliv na problémy s trávením, nízký obsah tuku oddaluje brzký pocit sytosti. Příchutě byly vybrané samotnými pacienty, přípravek tak má přiměřenou sladkost umožňující dlouhodobou konzumaci přípravku. Většina pacientů s nádorovým onemocněním je podvyživených už v době stanovení diagnózy.

                Přípravek ProSure je vhodný zejména pro pacienty připravující se nebo podstupující aktivní léčbu (chirurgický výkon, radioterapii, farmakoterapii). Výsledky klinických studií potvrzují důležitost přidávání dvou balení přípravku ProSure denně k běžné stravě a to do doby, kdy již nehrozí riziko nechtěného hubnutí, nádorové kachexie. První výsledky lze očekávat již po třech týdnech zařazení konzumace Prosune k běžné stravě. Speciální výživu s imunomodulačním účinkem ProSure lze zakoupit v lékárnách nebo přes internetový obchod, např. www.lekarna.cz.

 

 

Jana Šternová

nutriční terapeutka

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

www.vyzivapropacienty.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...