Slinivka břišní je houbovitý trubicový orgán dlouhý 18-20cm. Nachází se v zadní části dutiny břišní za žaludkem. Hlava slinivky nacházející se vpravo je spojena s dvanáctníkem, ocas slinivky je spojen s horním koncem tenkého střeva.

Slinivka břišní produkuje šťávy a hormony. Nejznámější je inzulín. Pankreatické šťávy zvané také enzymy pomáhají trávit potraviny v tenkém střevě. Inzulín reguluje množství cukru v krvi. Jak enzymy, tak inzulín jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla. Vyprodukované šťávy ústí do hlavní pankreatického vývodu, který spojuje slinivku s játry a žlučníkem.

 

 

Epidemiologie

 

Nejčastějším zhoubným nádorem slinivky je karcinom. Četnost této choroby stoupá od 45 let věku, nejčastěji onemocní věková skupina 65-75 let. Zároveň se za posledních 20 let zvýšila incidence nádoru pankreatu o polovinu. Karcinom pankreatu je příčinou 5% všech úmrtí v důsledku zhoubných nádorů.

 

 

Rizikové faktory rakoviny pankreatu

 

I když zatím přesně nevíme, proč jeden člověk onemocní karcinomem pankreatu, a jiný nikoliv, víme jistě, že nemoc není nakažlivá.

 

Dříve uvažovaný vztah k užívání kofeinu, alkoholu, chronickému zánětu slinivky (pankreatitidě) a chronickému diabetu se nepotvrdil.

Kouření je hlavním rizikovým faktorem. Výzkum ukazuje, že kuřáci cigaret onemocní rakovinou slinivky břišní dvakrát až třikrát častěji než nekuřáci. Odvykání kouření snižuje riziko rakoviny slinivky břišní.

 

 

Příznaky nádorů pankreatu

 

Zhoubný nádor pankreatu je nazýván "tichá" nemoc, protože počáteční stádia karcinomu pankreatu obvykle nepůsobí žádné potíže. Pokud nádor proroste do žlučovodu a žluč nemůže odtékat do zažívacího traktu, kůže a oční bělma zežloutnou, moč ztmavne. Tento stav se nazývá žloutenka.

 

Jako rakovina roste a šíří se, bolest se často rozvíjí v horní části břicha a někdy se šíří do zad. Bolest se může zhoršovat po jídle nebo po ulehnutí. Rakovina slinivky břišní může způsobovat nevolnost, nechutenství, hubnutí a slabost.

 

Pokud zhoubné bujení napadne Langerhainovy ostrůvky, ty začnou produkovat nadbytek inzulínu a to způsobí slabost, závratě, zimnici, svalové křeče a průjem.

 

 

Diagnostika

Prvním vyšetřením bývá ultrazvuk, který ovšem neodhalí časná malá ložiska. Dále se pak používá CT (počítačová tomografie) a ERCP (Endoskopická Retrográdní Cholangio-Pankreatografie -  prostřednictvím sondy zavedené přes hrtan, jícen a žaludek je do oblasti pankreatu aplikovaná kontrastní látka, která umožní následné rentgenování oblasti).

Při laboratorním vyšetření mohou na rakovinu pankreatu poukazovat zvýšené markery CEA (karcinoembryonální antige) , CA  (carbohydrate antigen - nádorový marker) 19-9, CA 50, které však neslouží jako samostatná diagnostická metoda.

S ohledem na dlouhodobý průběh nemoci a netypické příznaky je včasná diagnóza rakoviny slinivky výjimečná.

 

 

Léčba

Chirurgická léčba je jediná, která skýtá naději na vyléčení. Spočívá v radikálním odstranění nádoru, přičemž operace slinivky jsou velmi náročné, s vysokým rizikem pooperačních komplikací a úmrtí.

S ohledem na to, že většina pacientů přichází pozdě, kdy už radikální výkony nejsou možné, jsou převažujícími výkony záchovné spojkové operace, které zajišťují obnovení průchodnosti dvanáctníku, upravují žloutenku, atd. Nejedná se o léčebné výkony - pouze prodlužují a zkvalitňují pacientům život.

Radioterapie - karcinom pankreatu není radiosenzitivní, takže radioterapie  se k jeho léčbě nepoužívá. Při současném použití s chemoterapií však může pacientům ulevit.

Chemoterapie - nepřináší prodloužení života, ale zlepšuje kvalitu přežití.

 

 

Prognóza

Prognóza rakoviny slinivky břišní je velmi špatná, většina postižených umírá do dvou let od stanovení diagnózy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...