Gynekologické zhoubné nádory představují v současné době přibližně čtvrtinu všech malignit, které mohou ženy postihnout.Včetně nádorů prsů se pak tento podíl vyšplhá až na polovinu. O typech a možnosti léčby těchto nádorů jsme hovořili s MUDr. Markem Plutou, Onkogynekologické oddělení Gynekologické kliniky FN Motol a 2. LF UK Praha
Jestliže neoplastický proces (změny buněk) postoupí o krok dále, rozvine se přednádorový stav - prekanceróza. Ze statistiky víme, že u většiny žen trvá cca 10 let, než z prekancerózy vznikne invazivní nádor. Prekancerózy se dělí do dvou základních kategorií, které korespondují s cytologií - jsou to low grade leasions ( nízké riziko rozvoje zhoubného nádoru - dále jen LGL ) a high grade leasions ( vysoké riziko rozvoje zhoubného nádoru - dále jen HGL)
Léčba invazivního nádoru se řídí dvěma parametry.Prvním parametrem je rozsah nádorového postižení a druhým parametrem je věk pacientky, což je novinka.Ještě nedávno se u všech pacientek s nálezem invazivního nádoru volila radikální léčba bez ohledu na přání pacientek mít v budoucnu děti - většinou přišly o dělohu a vaječníky.
HPV (HPV=human papilloma virus=lidský papilloma virus) infekce je považována za nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobu. Některé studie odhadují, že většina sexuálně aktivní dospělé populace (75-80 %) je v průběhu života vystavena jednomu nebo více typům HPV virů (avšak infekce často proběhne bezpříznakově).
V Evropě onemocní karcinomem děložního čípku 50 000 žen ročně a 25 000 jich na toto onemocnění každý rok umírá. Dobré preventivní programy by mohly v naprosté většině případů onemocnění zabránit.