Karcinom jícnu není častým onemocněním, ale je velmi letální (smrtelný). Za rok onemocní v ČR cca 500 lidí, z toho 90% do roka zemře. Muži trpí karcinomem jícnu 4x častěji než ženy. V Asii je výskyt karcinomu jícnu častější - zahrnuje až 5% všech zhoubných nádorů.

Nejčastějšími nádory jícnu jsou dlaždicobuněčný (spinocelulární) karcinom (2/3 všech nádorůjícnu) a adenokarcinom.

 

Rizikové faktory karcinomu jícnu

Karcinom jícnu je dáván do souvislosti s polykáním horké potravy a nápojů, dále silně kořeněných jídel, koncentrovaného alkoholu, silným kouřením a nedostatečným příjmem vitamínů A,C a E.

V ČR se na rakovině jícnu podílí zejména reflex žaludečních šťáv - tzv. pálení žáhy, které dráždí sliznici jícnu a přeměňuje jeho epitely.

 

Klinické projevy karcinomu jícnu

Rozeznáváme karcinom krčního, hrudního a abdominálního jícnu. Hlavním příznakem jsou :

•Porucha polykání spojená až s bolestí - dělí se na nemožnost polykat tuhou, kašovitou až tekutou stravu - následné hubnutí

•Krvácení - vykašlavání krve

•Kašel

•Zánět

 

Karcinom jícnu metastázuje nejčastěji do jater, plic, nadledvin a mozku.

 

Diagnostika karcinomu jícnu

Základní vyšetřovací metody jsou fibroskopie , CT hrudníku a břicha a sono jícnu a břicha.  Biochemicky se vyšetřují markery CEA a SCC. Vyšetření může být doplněno rentgenem polykání s kontrastní látkou.

 

Léčba karcinomu jícnu

Léčba je volena dle lokalizace nádoru, jeho rozsahu, šíření, postižení uzlin a celkového stavu pacienta.

Malé nádory, které se nešíří do okolí jsou řešeny chirurgicky. Karcinomy jícnu patří mezi nádory s malou radiosenzitivitou.  Radioterapie sebou přináší také řadu nežádoucích účinků na sliznici jícnu. Následkem je polykání provázené bolestí a pálením.

I chemosenzitivita nádorů jícnu je malá. Chemoterapie se převážně používá před zamýšlenou operací ke zmenšení nádoru.

 

Prognóza karcinomu jícnu

Rozhodující je včasnost nálezu. Časné fáze choroby jsou léčitelné, u pokročilých stádií s metastázami, prorostlých  do okolních tkání, je naděje na úspěch malá.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...