"Pokud chcete zjistit, jestli jste na vznešené rodičovské poslání dobře připraveni, řiďte se následujícími pokyny" bylo napsáno v jednom z mnoha nevyžádaných e-mailů od mé přítelkyně. A pak následovalo deset humorných návodů této speciální přípravy. Dovoluji si citovat v pořadí bod sedmý :

Číst dál...

Jsou rodiče, kteří velmi porovnávají vývoj svého dítěte s jinými dětmi a nebo s informacemi z literatury ?

 

Rodiče by si měli uvědomit, že vývoj každého dítěte je velmi individuální a jedinečný. Je dobré rámcově vědět, co by mělo dítě v jakém období umět a znát, ale také je vhodné mít na paměti, že se vývoj může od dané tabulky odklonit a nemusí to hned znamenat opožděný vývoj.  Je vhodné být jako rodič trpělivý a pokorný, ponechat dítěti určitou volnost a respektovat jeho psychomotorické tempo.

Číst dál...

V úvodním rozhovoru se Mgr. Hana  Jahnová zabývala prenatální psychologií a psychologickou péčí o předčasně narozené děti.

Na to navazuje neméně zajímavé a pro rodiče možná objevné pokračování o vývojových zákonitostech dětí v období raného věku., které jsou vlastně doporučeními, jak své děti vnímat, chápat, pomáhat jim a v konečném důsledku tím pomoci i sami sobě. Období novorozeneckých kolik, separační úzkosti a dětského negativismu.

Číst dál...

Jak rozlišit pouze aktivní dítě od hyperaktivního? Kdy si mám začít dělat vážné starosti? Možná si podobné otázky kladete i vy, je-li  vaše dítě neposedné a nezvladatelné. Zkuste najít odpověď v dnešním rozhovoru s Mgr. Hanou Jahnovou, dětskou klinickou psycholožkou z FN Brno.

Číst dál...

rust

Náš organismus má pevný podpůrný systém - kostru. Na ni se upínají svaly a šlachy, předurčuje tvar naší hlavy a obličeje, chrání zranitelné vnitřní orgány. Kost se vyvíjí po celý život. Zpočátku zvětšuje svůj objem a délku, po dokončení růstu probíhá neustálá přestavba mikrostruktury kosti tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebnému zatížení.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...