"Pokud chcete zjistit, jestli jste na vznešené rodičovské poslání dobře připraveni, řiďte se následujícími pokyny" bylo napsáno v jednom z mnoha nevyžádaných e-mailů od mé přítelkyně. A pak následovalo deset humorných návodů této speciální přípravy. Dovoluji si citovat v pořadí bod sedmý :
Jsou rodiče, kteří velmi porovnávají vývoj svého dítěte s jinými dětmi a nebo s informacemi z literatury ?
Rodiče by si měli uvědomit, že vývoj každého dítěte je velmi individuální a jedinečný. Je dobré rámcově vědět, co by mělo dítě v jakém období umět a znát, ale také je vhodné mít na paměti, že se vývoj může od dané tabulky odklonit a nemusí to hned znamenat opožděný vývoj. Je vhodné být jako rodič trpělivý a pokorný, ponechat dítěti určitou volnost a respektovat jeho psychomotorické tempo.
V úvodním rozhovoru se Mgr. Hana Jahnová zabývala prenatální psychologií a psychologickou péčí o předčasně narozené děti.
Na to navazuje neméně zajímavé a pro rodiče možná objevné pokračování o vývojových zákonitostech dětí v období raného věku., které jsou vlastně doporučeními, jak své děti vnímat, chápat, pomáhat jim a v konečném důsledku tím pomoci i sami sobě. Období novorozeneckých kolik, separační úzkosti a dětského negativismu.
Jak rozlišit pouze aktivní dítě od hyperaktivního? Kdy si mám začít dělat vážné starosti? Možná si podobné otázky kladete i vy, je-li vaše dítě neposedné a nezvladatelné. Zkuste najít odpověď v dnešním rozhovoru s Mgr. Hanou Jahnovou, dětskou klinickou psycholožkou z FN Brno.
Náš organismus má pevný podpůrný systém - kostru. Na ni se upínají svaly a šlachy, předurčuje tvar naší hlavy a obličeje, chrání zranitelné vnitřní orgány. Kost se vyvíjí po celý život. Zpočátku zvětšuje svůj objem a délku, po dokončení růstu probíhá neustálá přestavba mikrostruktury kosti tak, aby co nejlépe vyhovovala potřebnému zatížení.