Jak ji poznáte?

Obvykle nepoznáte, že je něco v nepořádku, a hypertenzi objeví až lékař při běžné prohlídce. S hyper­tenzí můžete žít řadu let, aniž byste o ní vůbec věděl (a). Proto se dopo­ručuje nechat si při každé návštěvě lékaře bez ohledu na váš věk změřit krevní tlak.

Číst dál...

Obraz postižení žil dolních končetin může být neobyčejně pestrý a vysoce individuální. Křečové žíly (varixy) lze definovat jako vinuté, vakovitě rozšířené žíly, nejčastěji postihující dolní končetiny. Rizikové faktory pro vznik varixů jsou gravidita, dlouhé stání a sezení, obezita, dieta s nedostatkem vlákniny, obstipace ( zácpa ), hormonální antikoncepce a žilní hypertenze, nejčastěji v důsledku prodělané hluboké flebotrombózy. Původem se jedná o vrozenou méněcennost žilní stěny v oblasti kolagenu.

Číst dál...

Potíže s hemoroidy jsou častou příčnou nesnází a rozpaků. Jedenkrát za život se s nimi setká přibližně 50% z nás -  dá se tedy říci, že patří mezi nejčastější zdravotní problémy. Hemoroidy mohou způsobovat nepříjemné pocity, někdy i bolest, ale při správné léčbě a dodržování preventivních opatření je možné potížím úspěšně zabránit.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...