Nejčastějšími příčinami popálenin v dětském věku jsou opařeniny horkou vodou (čaj, káva, polévka, mléko), ty tvoří minimálně 60-70% všech popálenin u dětí. Pak jsou to popáleniny způsobené hořením, které většinou léčíme u starších dětí a dospělých.

Číst dál...

Akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, neboť trápí 85% mladých lidí ve věku 15 - 21 let.V USA je akné ve věkové skupině 15 až 49 let nejčastějším důvodem návštěvy dermatologa s ročními náklady 1 milion dolarů. U mladých lidí si nemoc vybírá daň také v emoční sféře, protože je postihuje v důležitém období psychosociálního vývoje a může výrazně snižovat jejich sebevědomí.

Číst dál...

Těšíme se na jaro a slunce a jeho pozitivní působení na naší psychiku. Deprese a špatnou náladu mnozí "léčíme" v soláriu nebo se vypravíme za teplem a sluncem k jižnímu moři. Společensky oceňovaná je již několik desetiletí snědá pokožka a je docela úsměvné, že u jižních národů je to naopak kůže co nejsvětlejší. Nechme ale stranou módní diktát a podívejme se na vliv slunečního záření z pohledu lékaře - dermatologa. Je jím MUDr. Jindřich RUTTA, primář kožního oddělení Vojenské nemocnice v Brně

Číst dál...

Zánět je přirozenou obrannou reakcí organismu na jakékoliv poškození. Může jít o mechanická pora­nění, popáleniny, jedy, nebo o vlivy virů, baktérií či plísní. Každý zánět je provázen čtyřmi klasickými znaky - zduřením, zarudnutím, přehřátím a bolestí , ke kterým často přistupuje pátý znak - porucha funkce.

Číst dál...

Kdo z nás se už někdy neporanil? Při běžné činnosti v domácnosti, na zahrádce, na pracovišti nebo při sportu? Každá operace je vlastně „plánovaným" poraněním. Rozdíl je jen v tom, že rána při operaci vzniká nezbytným zásahem lékaře do organizmu, který nevyhnutelně poškodí některé tkáně a cévy.

Číst dál...

Každý z nás se někdy poranil. Rána může vzniknout v důsledku úrazu při běžné činnosti v domácnosti, na zahrádce, na pracovišti nebo při sportování. Dochází při tom k porušení kožního krytu a podle závažnosti poranění jsou poškozeny i hlubší tkáně. Rána doprovází také každý operační výkon - v takovém případě hovoříme o pooperační ráně.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...