Na mnoho činností a zálib, které byly před otěhotněním samozřejmostí, se těhotná žena musí dívat z jiného hlediska. Platí to i pro náplň jejího volného času, která se musí postupně změnit. Musí opustit některé aktivity jednak pro svůj větší "objem", ale jednak i proto, že není již tak obratná a pohyblivá a nechce své tělo vystavovat zbytečnému riziku.

Do okruhu činností přinášejících možné riziko patří i sport!

Na otázku sportovat ano nebo ne v těhotenství není jednoznačná odpověď. Vždy je třeba uvážit, o jaký sport se jedná, jak je těhotenství pokročilé a jaký je stav těhotné.

Pro tělesnou aktivitu a sport v těhotenství platí některá omezení a doporučení.

 

Kategorická omezení:

  • necvičit, netrénovat až do úplného vyčerpání, nezávodit,
  • tělesná teplota, zvýšená v důsledku námahy nesmí překročit 38 o C,
  • výkon nesmí vyvolat oběhové selhání - projeví se jako "černo před očima",
  • výkon nesmí vyvolávat dlouhodobé zvyšování nitrobřišního tlaku a být podmíněn zadržováním dechu - snižuje se tím průtok krve dolní polovinou těla a zhorší se krevní zásobení plodu kyslíkem,
  • nesmí docházet k prochlazení a provlhnutí, zvláště za větrného počasí pro nebezpečí zánětu močových cest,
  • rizikový je pobyt ve vysokohorském prostředí nad 2500 m n.m.,
  • nesmí být riziko srážek, pádů a nárazů, které by způsobily zranění břišní dutiny, zhmoždění břišní stěny - např. při lyžování, navíc každé zranění, které je léčeno podáváním léků, může ohrozit plod.

 

Doporučit lze, s ohledem na uvedená omezení, následující sportovní činnosti v těhotenství:

Plavání po celou dobu gestace, přestat až krátce před porodem. Plavání ve vodě vhodné teploty uvolňuje svalstvo celého těla, prohlubuje se dýchání. Nutno je ovšem pamatovat na to, že voda ve veřejných bazénech bývá chlorovaná a může podráždit poševní sliznici. Po vystoupení z vody se má těhotná osprchovat a převléknout do suchého oděvu a neprochladit si především dolní část těla.

Jízda na kole pomalým tempem je pro těhotné vhodná. Není ale radno jezdit v městském dopravním provozu. Vdechování výfukových plynů s vysokým obsahem oxidu uhelnatého by snížilo obsah kyslíku v krvi těhotné. Zpomalená reakce těhotných žen by mohla být příčinou kolizí a zranění.Zároveň není vhodná jízda v horském terénu s nebezpečím mnoha otřesů a v horkém počasí.Lepší než jízda na kole venku je pro těhotnou od druhého trimestru ortoped.

Tanec, ne však na vysokých podpatcích, blízký spíše zdravotní gymnastice (nikoliv rock and roll) a jen krátkou dobu s dostatečnými přestávkami lze připustit. Je třeba připomenout, že plod od 26. týdne gestace také již poslouchá!Můžete navštěvovat např. kurzy břišního tance, které jsou těhotným přizpůsobeny.

Doporučit lze rychlejší chůzi, ve zdravém prostředí. Pravidelným krokem se tělo těhotné rytmicky pohupuje, takže vlastně dítě kolébá!

Těhotenská gymnastika je vhodná po celé těhotenství.

 

Doporučit nelze:

tzv. problémové sporty, jako jízda na koni, tenis, bruslení, lyžování, terénní běh. Lze sice namítnout, že záleží na tom, nakolik těhotná sport ovládá a s jakou intenzitou jej provádí.

V každém případě jsou vysoce rizikové a od začátku 7. měsíce nejsou přípustné; koupání ve veřejných lázních, rybnících, řekách a v moři, zejména v druhé polovině těhotenství. Voda bývá znečištěná, chladná, v moři je těhotná ohrožena nárazy vln. Pokud se na takových místech koupe i na začátku těhotenství, neměla by být sama, měla by mít možnost osprchovat se a vystříhat se prochlazení.

 

Bez diskuze je nutno odmítnout:

Potápění, seskoky padákem, cvičení na nářadí, míčové hry jakéhokoliv druhu, všechny druhy vrcholového tréninku, silové sporty, jako je vzpírání a vrhy, a dále všechny namáhavé vytrvalostní výkony (při běhu na lyžích, plavání, jízdě na kole apod.)

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...