Přednosti lékařsky vedeného porodnictví jsou zřejmé a nesporné v případech, dojde-li v těhotenství či při porodu k vážnějším komplikacím. V takovém případě představují vymoženosti moderní medicíny ohromný potenciál k zachování zdraví matky i dítěte.

Číst dál...

K fyziologickému porodu nejčastěji dochází mezi 38. - 42. týdnem těhotenství. Asi 2 týdny před termínem porodu dochází k poklesu dělohy, což je spojeno se sestupem hlavičky do spodní části pánve a nakloněním dělohy dopředu.

Číst dál...

V současné době se v ČR ročně narodí průměrně 7%  ( tj. cca 7 000  ) dětí předčasně nebo s nízkou porodní hmotností - nezralých novorozenců. Za nezralého je považován novorozenec narozený před ukončeným 36. týdnem ( ve 36. týdnů dozrávají plíce a dítě je schopno samo dýchat  ) těhotenství a/nebo s porodní hmotností nižší než 2500 g.

Číst dál...

Novorozenci, který přišel na svět v pátek 27.2. ráno při plánovaném domácím porodu v pražských Kobylisích, se krátce po narození zastavilo srdce. Záchranáři dítě v kritickém stavu převezli do nemocnice. Podle záchranářů se jedná o důkaz rizikovosti domácích porodů.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...