Nejčastějším důvodem selhání hormonální antikoncepce je zapomínání nebo nepravidelné užívání pilulek. Je prokázáno, že až 47 % žen si zapomene vzít jednu tabletku v cyklu! Dvě nebo více tablet během jednoho měsíce zapomene užít až 22 % žen. S věkem žen se kupodivu zapomínání na antikoncepci zmenšuje, což možná souvisí s větší zodpovědností vůči sobě i svému okolí. Možná také s tím, že čím déle ženy antikoncepci užívají, tím více si zvykají na pravidelnost.

 

Číst dál...

Za posledních dvacet let se procento žen se zájmem o hormonální antikoncepci neustále zvyšuje. Ani dnes však celá řada z nich nemá jasnou představu o tom, jakou antikoncepci by měly chtít. Často se radí s kamarádkami, hledají informace v časopisech nebo na internetu,  ale s požadavkem na konkrétní značku antikoncepce přichází do ordinace jen málokterá. Když už pacientka jmenuje nějakou značku, pak tu, kterou odmítá, protože ji užívala její známá  a nebyla s ní spokojená. Při výběru hormonální antikoncepce spoléhá převážná většina žen  na svého gynekologa, s nímž společně vybírá mezi antikoncepčními pilulkami, náplastí, injekcí, nitroděložním tělískem a podkožní tyčinkou tu nejvhodnější antikoncepci.

Číst dál...

Povědomí o transdermální aplikaci léků v poslední době značně roste. Gynekolog se ve své praxi setkává se třemi oblastmi použití transdermální aplikace, a to při hormonální substituční péči, při léčbě chronické bolesti a nejčastěji pak při výběru vhodné antikoncepce.

Číst dál...

Cílem lékařů při předepisování antikoncepce je nalézt pro ženu takový přípravek, který při zachování kontracepčních účinků ( zabránění početí ), zajišťuje optimální kontrolu menstruačního cyklu, bez nepravidelného krvácení a pacientkou je co nejlépe snášen. Zároveň bude mít co nejméně vedlejších nežádoucích efektů, které mohou být krátkodobé, jako je nevolnost, bolestivost prsů či přibírání na hmotnosti, nebo dlouhodobé, jako je vliv na kostní hmotu a některé druhy rakoviny.

Číst dál...

Hormonální antikoncepce je v dnešní době již dobře známá každé moderní ženě. Víme také, že existuje mnoho druhů antikoncepčních tablet, nitroděložní tělísko s obsahem hormonů, antikoncepční injekce. Nejnovější aplikační formou hormonální antikoncepce je antikoncepční náplast. O výhodách a nevýhodách transdermální antikoncepce jsme si povídali s MUDr. Michaelem Fantou, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Číst dál...

Používám antikoncepční náplast teprve první měsíc (3. týden) a tak mám trochu obavy z její účinnosti. Dá se na ni opravdu spolehnout? Děkuji za odpověď.

Na úvod chci zdůraznit, že antikoncepční náplast není jediný přípravek, kdy se účinná látka vstřebává kůží. Kůže se používá i u jiných léků. Podání léku v náplasti je šetrný a moderní způsob aplikace.

Číst dál...

Co je pravdy na tom, že antikoncepce zvyšuje riziko rakoviny prsu ?

 

Na prvním místě je vhodné zdůraznit, že hormonální antikoncepce dlouhodobě chrání před rakovinou vaječníků a dělohy. Dnes dokonce hovoříme o tzv. chemoprevenci rakoviny vaječníků. Kromě ochrany před těhotenstvím a před mimoděložním těhotenstvím se jedná o hlavní výhody hormonální antikoncepce.

Číst dál...

Tabulka nejčastějších druhů a cen antikoncepčních preparátů na našem trhu. Ceny jsou stanoveny průměrem webových lékáren, v jednotlivých lékárnách se mohou lišit. Tabulka bude průběžně doplňována o nové preparáty.

Číst dál...

1. Nežádoucí vedlejší účinky

Užívání hormonální antikoncepce je spojeno i s určitým rizikem. Během užívání se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, které však po 2 - 3 měsících užívání postupně vymizí a které nejsou nebezpečné, jen nepříjemné. Mezi tyto NE-NEBEZPEČNÉ nežádoucí účinky patří:

Číst dál...

Základními požadavky moderní antikoncepce je spolehlivost, bezpečnost a jednoduchost používání. Spolehlivost antikoncepce znamená výbornou ochranu před nežádoucím těhotenstvím. Bezpečnost charakterizuje co nejméně nežádoucích účinků a jednoduchost používání splňuje perfektně antikoncepční náplast s aplikací jednou týdně.

Číst dál...

Pravidelné měsíční krvácení je pouze projevem odloučení děložní sliznice v cyklu, kdy nedošlo k těhotenství. Vzhledem k tomu, že po dobu těhotenství a kojení žena nemenstruuje, zažíváme dnes za život mnohem více menstruací, než naše předchůdkyně, které měly více dětí a déle kojily. Menstruace nemá žádný "očistný" či "ozdravný" význam.

Číst dál...

Mýtus: Po antikoncepci se přibírá na váze.
Fakt: V současnosti je na trhu dostatečné množství nízkohormonálních přípravků a při jejich užívání nedochází ke zvyšování hmotnosti. Tato pověra přetrvává mezi ženami z minulosti, kdy užívání antikoncepčních přípravků mohlo způsobovat přibírání na váze. V případě, že dojde ke změně tělesné hmotnosti, je to obyčejně spojené buď se zadržováním vody, nebo se zvýšenou chutí k jídlu, případně s obojím zároveň. Náplast vliv na váhu nemá.

Číst dál...

„Ty máš zase krámy!" Hrubá věta, kterou v období při a před menstruací slýchávají některé z nás od mužských rodinných příslušníků, kolegů a známých. Je urážlivá a neomluvitelná, ale pokud se na věc podíváme z mužského hlediska, možná pro ni najdeme přece jenom trochu pochopení. Mnoho žen totiž trpí nepříjemným premenstruačním syndromem, který způsobuje, že jsou v době před začátkem menstruace náladové, podrážděné a emočně labilní.

Číst dál...

Bránit se před nechtěným početím pomocí hormonální antikoncepce patří k závažným rozhodnutím. Každá žena či dívka tento krok konzultuje s lékařem, ale konečné slovo leží na jejím uvážení. Jedním z velkých „proti", která nás při volbě vhodného antikoncepčního prostředku znejišťují, je pověra, že při užívání hormonálních přípravků ztloustneme.

Tento mýtus pochází z doby dnes už minulé.

Číst dál...

Snaha zabránit početí patří k lidstvu snad odnepaměti. Jenže antikoncepce se po dlouhou dobu brala jako nežádoucí, v zájmu společnosti přece bylo, aby se rodilo co nejvíce dětí. Bránění otěhotnění se považovalo za hrubý poklesek a spojovalo se hlavně s cizoložstvím a prostitucí.

Číst dál...

PILULKA /ANTIKONCEPCE, KTERÁ SE POLYKÁ/

Pilulky patří k nejspolehlivějším antikoncepčním metodám - ovšem pouze při pravidelném každodenním užívání.

JAK TO FUNGUJE?

TRADIČNÍ A SPOLEHLIVÝ ZPŮSOB. Antikoncepční přípravky na hormonální bázi matou tělo klamným předstíráním těhotenství, které způsobuje zástavu činnosti vaječníků. Hormony obsažené v pilulce jsou tvořeny kombinací estrogenu a gestagenů a zabraňují ovulaci.

Číst dál...

Pověry o hormonální antikoncepci se tradují od šedesátých let minulého století, kdy se začala používat. Spousta zkreslených informací o ní přetrvává dodnes, přestože došlo v jejím vývoji k výraznému pokroku. V současné době je na trhu velké množství moderních antikoncepčních přípravků, v jejichž případě nemůže být ani řeč o tom, že škodí zdraví, způsobují přibírání na váze, tlumí chuť na sex... Tyto a další mýty kolem hormonální antikoncepce vyvrací MUDr. Martina Hourová ze soukromé gynekologické praxe v Praze.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...