Děložní myomy jsou benigní (nezhoub-é) nádory, které vyrůstají z děložní stěny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U některých žen myomy nevyvolávají velké obtíže a stačí je jen sledovat v rámci pravidelných gynekologických prohlídek (zejména ultrazvukem). V případě, že žena neužívá hormonální substituční léčbu, dojde k velmi pomalému zmenšování.
Velikost myomů kolísá od několika milimetrů až po desítky centimetrů. Podle umístění ve stěně dělohy rozeznáváme tři hlavní typy myomů:
-
subserózní, uložené na zevním povrchu dělohy - nezasahují dovnitř dělohy
-
submukózní, uložené na jejím vnitřním povrchu a vyklenující se směrem do děložní dutiny
-
intramurální, prostupující celou stěnou děložní jsou nejčastější
Další názvy, jež se pro děložní myomy někdy užívají, jsou: fibroidy , leiomyomy, děložní myomatóza, adenomyomy či .zvětšení dělohy".
Proč myomy vznikají?
Příčina vzniku těchto nezhoubných nádorů dělohy je nejasná. Podpůrnou roli při růstu myomů hrají ženské hormony (užívání antikoncepce však rozhodně nezvyšjje riziko vzniku myomů); jistý vliv je přiznáván i genetickým faktorům a některým látkám z okolního prostředí.
Kdo nejčastěji onemocní děložním myomem?
Nejčastěji jde o zenu mezi 35. a 45. rokem věku, posledních letech se ale zdá, že se stále častěji s tímto problémem setkáváme i u žen mladšch. Děložní myomy nepostihují dívky před nástupem měsíčků. Jejich výskyt je častější u žen, které nikdy nebyly těhotné, dále u kuřaček a u žen tmavé pleti.
Jaké jsou příznaky děložního myomů?
Mezi typické příznaky myomů (závisí mj. na jejich lokalizaci a velikosti) patří:
- prodloužené a silnější menstruační krvácení, které často vede k anémii (chudokrevnosti)
- bolestivé menses
- krvácení mimo menstruaci, které se v některých případech musí řešit kyretáží
- bolest v pánvi a podbřišku
- tlak v pánvi, pocit těžkosti (nadmutí) a otoku v podbřišku
- bolesti při pohlavním styku
- časté nucení na moč či obtížné močení, zácpa
- zvětšení objemu břicha
- poruchy plodnosti (sterilita či opakované potrácení)
Jak se myom diagnostikuje?
Většinou je objeven během gynekologické prohlídky, kdy lékař zjistí zvětšení dělohy a přítomnost myomů potvrdí ultrazvukem. K ještě přesnějšmu stanovení počtu, umístění a velikosti myomů slouží vyšetření magnetickou rezonancí, které je však velmi nákladné a tak se užívá jen ve vybraných případech.
Jaké jsou možnosti léčby?
Myomy, které nezpůsobují obtíže a nezvětšují se, stačí sledovat - ponechávají se tedy (alespoň dočasně) bez léčby. Pokud se však myomy zvětšují anebo projevují některými typickými příznaky, je léčba nutná. Její způsob závisí na velikosti a uložení uzlů, na obtížích, které způsobují, na věku ženy a některých dalšch faktorech.
Léčba může být buď medikamentózní nebo chirurgická. Kompromisem mezi oběma postupy je léčba z oblasti inter-venční radiologie - embolizace děložních tepen. Embolizace je ze všech léčebných metod nejmladší nejvíce perspektivní.
Medikamentózní léčba bývá obvykle jen dočasným řešením. Jde totiž o léčbu nespecifickou, při níž není léčena příčina obtíží (myom), ale jen příznaky. Používají se různé formy hormonální terapie, léky tišcí bolest, léky zmírňující krvácení a dalš'. l při nejúčinnějš možné formě hormonální léčby (analoga gonado-liberinu), která u ženy přechodně navozuje klimaktérium, se myomy většnou zmenšují jen málo a dočasně. Většnu farmak navíc provází vedlejš nežádoucí účinky.
Další metody léčby jsou invazivní (spojené s operačním výkonem) a lze je rozdělit na výkony dělohu uchovávající a na radikální odstranění dělohy.
a) Embolizace děložních tepen - je metodou poprvé použitou v roce 1995. Touto metodou bylo ve světě (zejména v Severní Americe, Francii a Velké Británii) úspěšně léčeno již několik desítek tisíc žen. V ČR je používána od roku 1998. Spočívá v uzávěru tepen vyživujících myom pomocí nevstřebatelných, tělu neškodných částic (.devitalizace myomů"). Výkon se provádí pod kontrolou rentgenu, z vpichu v třísle a dále uvnitř cév. Výhodou je krátká doba hospitalizace (většnou 1-2 dny) i rekonva-lescence (kolem 2 týdnů) a žádná či minimální krevní ztráta. Výkon se nehodí pro léčbu myomů stopkatých, uložených při povrchu dělohy.
b) Myomektomie - je zavedenou, chirurgickou metodou, která odstraní přístupné myomy a vlastní dělohu zachovává. Může být prováděna klasicky (abdominálně, na otevřeném břiše) -z řezu dlouhého asi 8-13 cm, laparoskopicky (z 1-2cm vpichu přes břišní stěnu) nebo hysteroskopicky (poševní cestou přes děložní hrdlo). Volba přístupu závisí na umístění, počtu a velikosti myomů.
Hysteroskopická myomektomie je vhodná pro myomy submukózní (hledící do dutiny děložní). Není nutný chirurgický řez a někdy ani celková anestézie; hospitalizace i pracovní neschopnost bývají velmi krátké.
Laparoskopická myomektomie je vhodná pro myomy subserózní (umístěné při zevním povrchu dělohy) a stopkaté a pro část myomů intramurálních (v děložní stěně). Malými řezy v břišní stěně je zavedeno instrumentárium a optika a za kontroly zraku jsou myomy chirurgicky odstraněny. Výkon se provádí v celkové narkóze, vyžaduje přibližně 2-4 denní hospitalizaci a asi 2-4 týdenní rekonvalescenci.
Abdominální myomektomie je klasickou chirurgickou metodou, která odstraňuje uzly myomu z kratěho horizontálního řezu nad stydkou sponou. Je určena zejména pro myomy intramurální (prorůstající celou děložní stěnou), zvláště jsou-li mnohočetné nebo objemné. Provádí se v celkové narkóze, za přibližně týdenní hospitalizace a vyžaduje asi 6 týdenní rekonvalescenci.
Nevýhodou všech způsobů myomektomie je možnost recidivy, tedy vzniku dalších myomatózních uzlů, větánou v odstupu několika let po operaci. Recidivu nelze vyloučit ani po ostatních léčebných metodách zachovávajících dělohu, včetně embolizace. Nejvíce diskutovaným rizikem myomektomie, u žen které jeáě chtějí po operaci otěhotnět, je riziko ruptury /prasknutí/ dělohy v místě jizvy po myomektomii (hrozí např. i po císařském řezu). Riziko ruptury je při správném se-átí dělohy relativně malé, ale nelze vje, stejně jako u ostatních chirurgických metod, 100% vyloučit.
Hlavní výhodou myomektomie oproti ostatvním metodám je fakt, že myom je při ní úplně odstraněn a v děloze z něj nezůstává žádná část. Po embolizaci či po uzavření děložních cév v děloze, i při dobrém výsledku, zůstává 30-70 % myomu s rizikem, že po obnově jeho překrvení může opět růst. Dal-ě výhodou je (podobně jako u hysterektomie) získání histologie. Můžeme tak s jistotou vyloučit zhoubný nádor. Zhoubné nádory svaloviny děložního hrdla, tzv. sarkomy, jsou naáěstí velmi vzácné - cca 1 sarkom na 1 000 - 10 000 myomu.
c) Chirurgické uzavření děložních tepen - jde o novou, minimálně inva-zivní metodu, při níž je z laparoskopic-kého přístupu redukováno tepenné zásobení myomu pomocí přerušení děložních tepen (elektrokoagulací, stehem, laserem, harmonickým skalpelem apod.). Mechanismem účinku se tedy blíží výše popsané embolizaci; provedením se však obě metody liší.
d) Myolýza - jedná se o další z metod, které mají za cíl myom devitalizovat a tím dosáhnout jeho postupného zmenšení. Provádí se spíše výjimečně a to z laparoskopického přístupu, speciální jehlou za pomocí elektrokoagulace či laseru. Výkon je možno zpřesnit souběžným využitím vaginálního ultrazvuku.
e) Hysterektomie - až jedna třetina hysterektomií ročně je prováděná z důvodu myomatózní dělohy. Jde o nejčastějě operaci pro myomy vůbec, zejména u žen nad 40 let. Jedná se o chirurgický výkon odstraňující celou dělohu a lze jej provést abdo-minálně, poševní cestou, laparoskopic-ky nebo kombinovaně (laparoskopicky a vaginálně - dnes nejčastěji). Operace se provádí v celkové narkóze, je spojená s větěmi krevními ztrátami než ostatní metody, s asi 3-7 denní hospitalizací a 6 týdenní rekonvalescenci. Je jedinou z metod, která definitivně vylučuje budoucí těhotenství.
Jaké jsou vyhlídky na těhotenství:
U žen s myomy, které jeáě plánují těhotenství, je volba léčebného postupu přísně individuální v závislosti na věku, dosavadních těhotenstvích, množství, velikosti, typu, atd. V ojedinělých případech platí, že šance na otěhotnění a úspěšné donošení dítěte je srovnatelná, nehledě na typ použité intervence. Ve většně případů je lépe použít metodu podle doporučení specialisty (mj. podle možností a zkušeností pracoviáě). Zjednodušeně řečeno je možno shrnout, že vyskytuje-li se u ženy plánující otěhotnět klinicky významný myom a jde-li o myom solitérní, je lépe jej odstranit chirurgicky (myomektomie). Jde-li o myomy mnohočetné a špatně přístupné, žena je po mnoha operacích, velmi obézní apod. ,je lépe dát přednost embolizaci. Postavení laparoskopické disekce děložních tepen u těchto žen se v současné době intenzivně studuje.
Co přesně je embolizace děložních tepen?
Je metodou patřící mezi tzv. minimálně invazivní výkony. To znamená, že pacienty minimálně zatěžuje a provádí se pouze v místním znecitlivění s lehkou sedací (zklidněním) nemocné. Výkon by měl provádět zkušený intervenční radiolog, tj. lékař speciálně vyškolený v těchto metodách. Při embolizaci je z malého vpichu v pravém třísle zaveden speciální katétr, postupně do obou děložních tepen. Za kontroly rentgenu jsou do těchto tepen vpraveny mikročástice (o velikosti 500 až 1200 mikrometrů), které zastaví tok krve do cévních větviček zásobujících myom, zatímco prokrve-ní ostatních částí dělohy zůstává zachováno. Výkon obvykle trvá méně než 1 hodinu. Do druhého dne po výkonu je třeba tlumit ischemické bolesti spojené s náhlým nedokrvením myomu. Návrat k běžným aktivitám je většnou možný během 1-2 týdnů.
Jak úspěšná je embolizace děložních tepen?
Rozsáhlé studie ukazují výrazné zmírnění až vymizení obtíží u 78-94% žen. V čase 6-12 měsíců od výkonu se velikost myomu změně v průměru o 30-40%. Metoda bývá úspěšná i u mnohočetných či velmi objemných myomu a také u myomů, které nejsou vhodně uložené pro případnou operační léčbu. K recidivě či opětnému nárůstu myomu dochází po embolizaci jen velmi zřídka.
Jaká rizika jsou spojená s touto metodou?
Všechny metody léčby myomu jsou, tak jako všechny operační výkony, spojeny s určitými riziky. Lékař je povinen seznámit nemocného s možnými komplikacemi při rozhodování o způsobu léčby. Nejobávanějšmi riziky embolizace (u 2-5% pacientek) jsou infekční komplikace (zánět dělohy, sepse) a selhávání funkcí vaječníků (1-14%). Tato komplikace je zřejmě způsobena nechtěným vpravením embolizač-ních mikročástic do tepny zásobující vaječník (prostřednictvím cévních spojek mezi dělohou avaječníkem). Komplikace bývá často pouze dočasná (vynechání menses a klimak-terické příznaky cca 2-3 měsíce) a většnou se týká pouze žen po 40. roku věku, výjimečně, mladšch. Jistou prevenci této závažné komplikace je sledování těchto cévních spojek v průběhu embolizace radiologem a zejména použití většch mikročástic, u nichž je průnik přes tenké cévní spojky k vaječníkům minimální.
Komentáře
Если говорить о скрытое видеонаблюдение , то момент питания тоже присутствует, которое бы скрытое видеонаблюдение не было о нем всегда нужно думать заранее,
поскольку шнуры и блок питания нужно расположить так, чтобы не нарушить эффект скрытности. Также нужно не забывать что видеонаблюдение включает такой элемент
как кабели, соединяющие камеры и устройство записи.