Veškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.
Děložní myomy jsou benigní (nezhoub-é) nádory, které vyrůstají z děložní stěny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U některých žen myomy nevyvolávají velké obtíže a stačí je jen sledovat v rámci pravidelných gynekologických prohlídek (zejména ultrazvukem). V případě, že žena neužívá hormonální substituční léčbu, dojde k velmi pomalému zmenšování.
Záněty dělohy, vaječníků a vejcovodů, se kterými ženy nejčastěji navštěvují ordinaci gynekologického lékaře, jsou v odborné terminologii zařazeny do skupiny tzv. zánětlivých onemocnění malé pánve (v gynekologii je hojně rozšířen anglický název Pelvic Inflammatory Diseases a jeho zkratka PID).
Období od začátku jedné menstruace až do začátku menstruace další nazýváme cyklus. První den cyklu je první den krvácení. Pokud krvácení začalo až po 18. hodině, počítáme jako 1. den cyklu až den následující.
Hormony jsou chemické látky produkované žlázami s vnitřní sekrecí, které ovlivňují funkce orgánů v dalších částech těla. Hormony se přemisťují krevním řečištěm a působí na cílové orgány, resp. regulují jejich činnost.
Preventivní prohlídky jsou vhodné u žen, které již dosáhly pohlavní zralosti a mají již pohlavní styk. V průměru se s preventivními prohlídkami začíná kolem osmnáctého až dvacátého roku věku a měly by být prováděny jednou za 6 až 12 měsíců, podle pokynů gynekologa. Horní věková hranice neexistuje.
Vaginální mykóza (známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza) je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně. V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku.
V širokém povědomí jsou vaginální infekce ztotožňovány s přítomností poševního výtoku. Většina žen považuje za patologický výtok i běžné fyziologické zvlhčení pochvy a pokud něco takového objeví, ihned spěchá k lékaři. U těchto žen většinou nezjistíme kultivací přítomnost žádné infekce.
Záněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí. Průběh zánětu závisí na původci infekce, jeho schopnosti napadat organismus (tzv. virulenci) na jedné straně a obranné schopnosti organismu na straně druhé.
„Pane doktore, já mám ZASE výtok!" Jde snad o nejčastější větu pronesenou v ordinaci gynekologa! Udává se, že výtok z rodidel patří mezi 25 nejčastějších důvodů, kdy pacient resp.pacientka vyhledává lékaře. V naprosté většině případů jde o stav, kdy léčení je jednoduché, ale výtok z rodidel může být i příznakem závažného onemocnění.
Rozhovor s Prim.MUDr. Janou Roubalovou z Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích, která se ozonoterapií soukromě zabývá již asi 4 roky.
Zánět je nejstarší, u člověka nejzákladnější fyziologický obranný a reparační proces, kterým organismus odpovídá na všechny druhy poškození. Úkolem zánětu je zničit a odstranit poškozující vlivy, lokalizovat patologický proces na místo poškození, podporovat specifickou imunitní odpověď a urychlit regeneraci poškozené tkáně.
Oplodnění je splynutí pohlavní buňky mužské - spermie - s ženskou pohlavní buňkou -vajíčkem. Obě buňky, jak spermie, tak vajíčko, mají poloviční, haploidní počet chromozomů. Vajíčko má vždy 22 autozomů a jeden gonozom X, tedy vždy 23 X, spermie má 22 autozomů a gonozom buď X, nebo Y, tedy 23 X, nebo 23 Y.
Těhotenství klade na organismus ženy mimořádné nároky. Dodržování správné životosprávy snižuje možnost zdravotních komplikací. Základem správné životosprávy v těhotenství je zachování pravidelnosti spánku, zdravé stravy, vyměšování, zajištění dostatečného pohybu, správně orientované duševní činnosti a zejména možnost odpočinku, kdykoliv ho žena potřebuje.
Na začátku druhého trimestru, tj. kolem 14. týdne, děťátko váží kolem 30g gramů a měří kolem 8 cm a na jeho konci, kolem 27.týdne, už váží asi 900 gramů a měří 25 centimetrů. V tomto období plod rychle roste.
Mechanismus oplození jsme si podrobně popisovali už v jednom z minulých článků. V ideálním menstruačním cyklu dochází kolem 14. dne k ovulaci, tj. uvolnění vajíčka. Vajíčko je zachyceno vejcovodem, kde se setkává se spermií. Vajíčko je schopno oplození zhruba 2 dny. Není-li v této lhůtě oplozeno zaniká.
Proč mluvíme o parodontitidě a ne o parodontóze ?
Podle nové nomenklatury mluvíme o parodontitidě jako o zánětlivém infekčním onemocnění postihujícím tkáně parodontu, tj.okolí zubu. Je tedy narušená kost, závěsný aparát zubu, dáseň i zubní cement. Hlavní formy jsou agresivní a častější chronická.
Vícečetné těhotenství u lidí, na rozdíl od jiných živočišných druhů nepatří k typickému reprodukčnímu vzoru. I když vícečetné těhotenství nepovažujeme za těhotenství patologické, v mnoha směrech je provázeno zvýšenými komplikacemi jak ze stran plodů, tak i ze stran komplikací matky.
Na mnoho činností a zálib, které byly před otěhotněním samozřejmostí, se těhotná žena musí dívat z jiného hlediska. Platí to i pro náplň jejího volného času, která se musí postupně změnit. Musí opustit některé aktivity jednak pro svůj větší "objem", ale jednak i proto, že není již tak obratná a pohyblivá a nechce své tělo vystavovat zbytečnému riziku.
Na záněty močových cest jsou ženy velmi náchylné v průběhu celého života. Velkou měrou však k jejich vzniku přispívá těhotenství - močový měchýř je totiž stlačován plodem a nemůže se dobře vyprazdňovat. U žen obecně však stačí ke vzniku infekce jen málo: prochladnutí, nedostatek tekutin či špatná hygiena. Také z toho důvodu je infekce močových cest druhou nejčastější u nás.
Další články...
- Kouření a těhotenství
- Výživa v těhotenství a při kojení
- Poškození plodu v těhotenství
- Mimoděložní těhotenství
- Neplodnost - rozmnožovací cyklus
- Neplodnost - určení ovulace dle změn bazálních teplot
- Vyšetření neplodnosti
- Neplodnost - léčba neplodnosti
- Neplodnost - rozmezí cen metod asistované reprodukce v ČR
- Nativní cyklus IVF
- Reprodukční imunologie
- Stará na dítě ?
- Iniciativa pro asistované početí
- Syndrom polycystických ovarií - PCOS
- Imunita a poruchy plodnosti
- Studie pětiletých dětí, počatých metodou ICSI
- Preimplantační genetická diagnostika - PGD
- Opakované potrácení
- Metada Ludmily Mojžíšové
- Na čem závisí úspěch IVF?! 1.část
- Metody určování ovulace
- Vita Humana - fond na podporu PGD
- Rozhovor o IVF
- Hmotnostní výkyvy a neplodnost.
- Děti jenom ze zkumavky ?
- Antikoncepce - kdy mohou selhat pilulky?
- Antikoncepce - jak vybírat antikoncepci
- Antikoncepce - transdermální antikoncepce
- Antikoncepce - rizika a výhody
- Antikoncepce - nejčastější dotazy
- Antikoncepce - antikoncepční náplast
- Antikoncepce - z poradny MUDr. Vladimíry Pasekové
- Antikoncepce - rozhovor s MUDr. Vladimírou Pasekovou
- Antikoncepce druhy a ceny
- Vedlejší účinky hormonální antikoncepce
- Spolehlivost antikoncepce
- Pravidelné měsíční krvácení
- Mýty a fakta o antikoncepci
- Nejčastější otázky a odpovědi
- Obtížemi před menstruací trpí většina žen
- Antikoncepce neznamená kila navíc
- Historie antikoncepce
- Antikoncepce - aplikační formy
- Antikoncepce - 20 mýtů a pověr
- Antikoncepce - přehled druhů antikoncepce
- Neantikoncepční účinky hormonální antikoncepce
- Antikoncepce - čím se řídit při výběru
- Atrofie poševní sliznice
- Hormonální substituční terapie - HST
- Deprese v klimakteriu