endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

myomDěložní myomy jsou benigní (nezhoub-é) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem). V případě, že žena neužívá hormonální substituční léčbu, dojde k velmi pomalému zmen­šování.

Číst dál...

zanetyZáněty dělohy, vaječníků a vejcovo­dů, se kterými ženy nejčastěji navštěvují ordinaci gynekologického lékaře, jsou v odborné terminologii zařazeny do skupiny tzv. zánětlivých onemocnění malé pánve (v gynekologii je hojně rozšířen anglický název Pelvic Inflammatory Diseases a jeho zkratka PID).

Číst dál...

menstruaceObdobí od začátku jedné menstruace až do začátku menstruace další nazýváme cyklus. První den cyklu je první den krvácení. Pokud krvácení začalo až po 18. hodině, počítáme jako 1. den cyklu až den následující.

Číst dál...

Hormony jsou chemické látky produkované žlázami s vnitřní sekrecí, které ovlivňují funkce orgánů v dalších částech těla. Hormony se přemisťují krevním řečištěm a působí na cílové orgány, resp. regulují jejich činnost.

Číst dál...

Preventivní prohlídky jsou vhodné u žen, které již dosáhly pohlavní zralosti a mají již pohlavní styk. V průměru se s preventivními prohlídkami začíná kolem osmnáctého až dvacátého roku věku a měly by být prováděny jednou za 6 až 12 měsíců, podle pokynů gynekologa. Horní věková hranice neexistuje.

Číst dál...

Vaginální mykóza (známá také jako kvasinková infekce nebo kandidóza) je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně. V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku.

Číst dál...

 V širokém povědomí jsou vaginální infekce ztotožňovány s přítomností poševního výtoku. Většina žen pova­žuje za patologický výtok i běžné fyziologické zvlhčení pochvy a pokud něco takového objeví, ihned spěchá k lékaři. U těchto žen většinou ne­zjistíme kultivací přítomnost žádné infekce.

Číst dál...

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí. Průběh zánětu závisí na původci infekce, jeho schopnosti napadat organismus (tzv. virulenci) na jedné straně a obranné schopnosti organismu na straně druhé.

Číst dál...

     „Pane doktore, já mám ZASE výtok!" Jde snad o nejčastější větu pronesenou v ordinaci gynekologa! Udává se, že výtok z rodidel patří mezi 25 nejčastějších důvodů, kdy pacient resp.pacientka vyhledává lékaře. V naprosté  většině případů jde o stav, kdy léčení je jednoduché, ale výtok z rodidel může být i příznakem závažného onemocnění.

Číst dál...

Zánět je  nejstarší,  u člověka nejzákladnější fyziologický obranný a reparační proces, kterým organismus odpovídá na všechny druhy poškození. Úkolem zánětu je zničit a odstranit poškozující vlivy, lokalizovat patologický proces na místo poškození, podporovat specifickou imunitní odpověď a urychlit regeneraci poškozené tkáně.

Číst dál...

Oplodnění je splynutí pohlavní buňky mužské - spermie - s ženskou pohlavní buňkou -vajíčkem. Obě buňky, jak sper­mie, tak vajíčko, mají poloviční, haploidní počet chromozomů. Vajíčko má vždy 22 autozomů a jeden gonozom X, tedy vždy 23 X, spermie má 22 autozomů a gonozom buď X, nebo Y, tedy 23 X, nebo 23 Y.

Číst dál...

Těhotenství klade na organismus ženy mimořádné nároky. Dodržování správné životosprávy snižuje možnost zdravotních komplikací. Základem správné životosprávy v těhotenství je zacho­vání pravidelnosti spánku, zdravé stravy, vyměšování, zajištění dostatečného pohybu, správně orientované duševní činnosti a ze­jména možnost odpočinku, kdykoliv ho žena potřebuje.

Číst dál...

Na začátku druhého trimestru, tj. kolem 14. týdne, děťátko váží kolem 30g gramů a měří kolem 8 cm a na jeho konci, kolem 27.týdne, už váží asi 900 gramů a měří 25 centimetrů. V tomto období plod rychle roste.

Číst dál...

Mechanismus oplození jsme si podrobně popisovali už v jednom z minulých článků. V ideálním menstruačním cyklu dochází kolem 14. dne k ovulaci, tj. uvolnění vajíčka. Vajíčko je zachyceno vejcovodem, kde se setkává se spermií. Vajíčko je schopno oplození zhruba 2 dny. Není-li v této lhůtě oplozeno zaniká.

Číst dál...

Proč mluvíme o parodontitidě a ne o parodontóze ? 

Podle nové nomenklatury mluvíme o parodontitidě jako o zánětlivém infekčním onemocnění postihujícím tkáně parodontu, tj.okolí zubu. Je tedy narušená kost, závěsný aparát zubu, dáseň i zubní cement. Hlavní formy jsou agresivní a častější chronická.

Číst dál...

Vícečetné těhotenství u lidí, na rozdíl od jiných živočišných druhů nepatří k typickému reprodukčnímu vzoru. I když vícečetné těhotenství nepovažujeme za těhotenství patologické, v mnoha směrech je provázeno zvýšenými komplikacemi jak ze stran plodů, tak i ze stran komplikací matky.

Číst dál...

Na mnoho činností a zálib, které byly před otěhotněním samozřejmostí, se těhotná žena musí dívat z jiného hlediska. Platí to i pro náplň jejího volného času, která se musí postupně změnit. Musí opustit některé aktivity jednak pro svůj větší "objem", ale jednak i proto, že není již tak obratná a pohyblivá a nechce své tělo vystavovat zbytečnému riziku.

Číst dál...

Na záněty močových cest jsou ženy velmi náchylné v průběhu celého života. Velkou měrou však k jejich vzniku přispívá těhotenství - močový měchýř je totiž stlačován plodem a nemůže se dobře vyprazdňovat. U žen obecně však stačí ke vzniku infekce jen málo:  prochladnutí, nedostatek tekutin či špatná hygiena. Také z toho důvodu je infekce močových cest druhou nejčastější u nás.

Číst dál...

Další články...

 1. Kouření a těhotenství
 2. Výživa v těhotenství a při kojení
 3. Poškození plodu v těhotenství
 4. Mimoděložní těhotenství
 5. Neplodnost - rozmnožovací cyklus
 6. Neplodnost - určení ovulace dle změn bazálních teplot
 7. Vyšetření neplodnosti
 8. Neplodnost - léčba neplodnosti
 9. Neplodnost - rozmezí cen metod asistované reprodukce v ČR
 10. Nativní cyklus IVF
 11. Reprodukční imunologie
 12. Stará na dítě ?
 13. Iniciativa pro asistované početí
 14. Syndrom polycystických ovarií - PCOS
 15. Imunita a poruchy plodnosti
 16. Studie pětiletých dětí, počatých metodou ICSI
 17. Preimplantační genetická diagnostika - PGD
 18. Opakované potrácení
 19. Metada Ludmily Mojžíšové
 20. Na čem závisí úspěch IVF?! 1.část
 21. Metody určování ovulace
 22. Vita Humana - fond na podporu PGD
 23. Rozhovor o IVF
 24. Hmotnostní výkyvy a neplodnost.
 25. Děti jenom ze zkumavky ?
 26. Antikoncepce - kdy mohou selhat pilulky?
 27. Antikoncepce - jak vybírat antikoncepci
 28. Antikoncepce - transdermální antikoncepce
 29. Antikoncepce - rizika a výhody
 30. Antikoncepce - nejčastější dotazy
 31. Antikoncepce - antikoncepční náplast
 32. Antikoncepce - z poradny MUDr. Vladimíry Pasekové
 33. Antikoncepce - rozhovor s MUDr. Vladimírou Pasekovou
 34. Antikoncepce druhy a ceny
 35. Vedlejší účinky hormonální antikoncepce
 36. Spolehlivost antikoncepce
 37. Pravidelné měsíční krvácení
 38. Mýty a fakta o antikoncepci
 39. Nejčastější otázky a odpovědi
 40. Obtížemi před menstruací trpí většina žen
 41. Antikoncepce neznamená kila navíc
 42. Historie antikoncepce
 43. Antikoncepce - aplikační formy
 44. Antikoncepce - 20 mýtů a pověr
 45. Antikoncepce - přehled druhů antikoncepce
 46. Neantikoncepční účinky hormonální antikoncepce
 47. Antikoncepce - čím se řídit při výběru
 48. Atrofie poševní sliznice
 49. Hormonální substituční terapie - HST
 50. Deprese v klimakteriu

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...