Sambucus nigra

Syn.: Sambucus vulgaris
Slovensky: Baza čierna

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

Rod

Sambucus zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech (vyjma Afriky).

Číst dál...

POPIS: Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je vytrvalá pravotočivá popínavá rostlina s četnými pod­zemními výhonky. Lodyha chme­lu je pevná a drsná, dorůstá do délky tří až pěti metrů, výjimečně až do deseti. Listy jsou jednodu­ché, dlouze řapíkaté, laločnaté. Chmel je dvoudomá rostlina, tzn. že samčí a samicí květy se vyvíjí na různých jedincích. V kultuře se pěstují pouze samicí rostliny. V květenstvích jsou nápadné především zelenavé listeny s po-hárkovitými žlázkami. Plodem je nažka, ale u pěstovaných forem se často vůbec netvoří.

Číst dál...

LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.

Číst dál...

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá

Slovensky: Divozel veľkokvetý

Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité

Rod

Verbascum zahrnuje asi 350 druhů vyskytujících se převážně ve Středozemí a dále v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, v severní Africe a v Asii až po střední Čínu. Druhotně se některé druhy vyskytují i v jižní Africe, obou Amerikách, Oceánii a Japonsku.

Číst dál...

POPIS: Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzem­ním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do árokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstříc­né, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřesle-nech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v květnu až září.

Číst dál...

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedním z několika domá­cích druhů třezalek a systematicky ji řadíme do stejnojmenné čeledi třezalkovitých (Hypericace-ae Juss.). K této čeledi náleží asi 9 rodů rozšře-ných předevšm v tropech a subtropech.

Číst dál...

Chamomilla recutita - heřmánek pravý

Slovensky: Rumanček pravý

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis: 15 až 50 cm vysoká, přímá, jednoletá rostlina, příjemně aromaticky vonící. Stonek přímý, větvený, lysý. Jemné, střídavé listy jsou 2x nebo 3x zpeřené, s úzce čárkovitými špičatými úkrojky.

Číst dál...

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod : Origanum zahrnuje asi 20 druhů rostoucích převážně ve Středozemí a na Blízkém východě, u nás roste pouze tento jeden druh.

Číst dál...

Urtica dioica - kopřiva dvoudomá

Syn.: Urtica major
Slovensky: Žihľava dvojdomá (pŕhľava dvojdomá)

Čeleď: Urticaceae - kopřivovité

Rod

Urtica zahrnuje asi 35 druhů, které rostou zejména v mírných pásmech.

Číst dál...

Mentha Piperata L.

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidové názvy: pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc

Číst dál...

Melissa Officinalis

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidové názvy: melisa, včelařka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika

Číst dál...

Syn.: Tilia ulmifolia, Tilia parvifolia, Tilia europaea
Slovensky: Lipa malolistá

Čeleď: Tiliaceae - lípovité

Rod

Tilia zahrnuje přibližně 35 druhů, které jsou domovem v mírném pásmu severní polokoule.

Číst dál...

Rosa canina - růže šípková

Syn.: Rosa corymbifera, Rosa dumetorum, Rosa collina, Rosa andegavensis, Rosa obtusifolia, Rosa caryophyllacea, Rosa platyphylla, Rosa lutetiana, Rosa tomentella, Rosa pouzinii, Rosa squarrosa, Rosa deseglisei, Rosa blondeana
Slovensky: Ruža šípová

Číst dál...

Influenza - vědecký název pro chřipku - je způsobena virem, stejně jako běžné nachlazení. A mnoho příznaků mají společných - kašel, rýmu, bolesti v krku a horečku. Pokud však máte chřipku, jste mnohem více nemocní. Horečka vás složí hned první den a může trvat celý týden.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...