Sambucus nigra
Syn.: Sambucus vulgaris
Slovensky: Baza čierna
Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité
Rod
Sambucus zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech (vyjma Afriky).
POPIS: Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je vytrvalá pravotočivá popínavá rostlina s četnými podzemními výhonky. Lodyha chmelu je pevná a drsná, dorůstá do délky tří až pěti metrů, výjimečně až do deseti. Listy jsou jednoduché, dlouze řapíkaté, laločnaté. Chmel je dvoudomá rostlina, tzn. že samčí a samicí květy se vyvíjí na různých jedincích. V kultuře se pěstují pouze samicí rostliny. V květenstvích jsou nápadné především zelenavé listeny s po-hárkovitými žlázkami. Plodem je nažka, ale u pěstovaných forem se často vůbec netvoří.
LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.
Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá
Slovensky: Divozel veľkokvetý
Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité
Rod
Verbascum zahrnuje asi 350 druhů vyskytujících se převážně ve Středozemí a dále v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, v severní Africe a v Asii až po střední Čínu. Druhotně se některé druhy vyskytují i v jižní Africe, obou Amerikách, Oceánii a Japonsku.
POPIS: Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzemním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do árokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstřícné, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřesle-nech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v květnu až září.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedním z několika domácích druhů třezalek a systematicky ji řadíme do stejnojmenné čeledi třezalkovitých (Hypericace-ae Juss.). K této čeledi náleží asi 9 rodů rozšře-ných předevšm v tropech a subtropech.
Chamomilla recutita - heřmánek pravý
Slovensky: Rumanček pravý
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)
Popis: 15 až 50 cm vysoká, přímá, jednoletá rostlina, příjemně aromaticky vonící. Stonek přímý, větvený, lysý. Jemné, střídavé listy jsou 2x nebo 3x zpeřené, s úzce čárkovitými špičatými úkrojky.
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
Rod : Origanum zahrnuje asi 20 druhů rostoucích převážně ve Středozemí a na Blízkém východě, u nás roste pouze tento jeden druh.
Urtica dioica - kopřiva dvoudomá
Syn.: Urtica major
Slovensky: Žihľava dvojdomá (pŕhľava dvojdomá)
Čeleď: Urticaceae - kopřivovité
Rod
Urtica zahrnuje asi 35 druhů, které rostou zejména v mírných pásmech.
Mentha Piperata L.
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Lidové názvy: pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc
Melissa Officinalis
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
Lidové názvy: melisa, včelařka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika
Syn.: Tilia ulmifolia, Tilia parvifolia, Tilia europaea
Slovensky: Lipa malolistá
Čeleď: Tiliaceae - lípovité
Rod
Tilia zahrnuje přibližně 35 druhů, které jsou domovem v mírném pásmu severní polokoule.
Rosa canina - růže šípková
Syn.: Rosa corymbifera, Rosa dumetorum, Rosa collina, Rosa andegavensis, Rosa obtusifolia, Rosa caryophyllacea, Rosa platyphylla, Rosa lutetiana, Rosa tomentella, Rosa pouzinii, Rosa squarrosa, Rosa deseglisei, Rosa blondeana
Slovensky: Ruža šípová
Influenza - vědecký název pro chřipku - je způsobena virem, stejně jako běžné nachlazení. A mnoho příznaků mají společných - kašel, rýmu, bolesti v krku a horečku. Pokud však máte chřipku, jste mnohem více nemocní. Horečka vás složí hned první den a může trvat celý týden.