Zdá se Vám popis účinků beta glukanů v nadpise přehnaný ? Beta glukany nejsou zázrak, ale jsou jednoznačně nejúčinnějšími přírodními prostředky na podporu imunity, které máme k dispozici.
Využívání transdermálních náplastí jako moderní formy léčivých přípravků začalo před téměř 30 lety a přestože se stále zdokonaluje, není jeho potenciál stále dostatečně využit.
Estrogenyjsou skupina hormonů, které u žen v reprodukčním věku přirozeně produkují vaječníky. Z těchto hlavně estradiol je nezbytný pro fyzickou i psychickou pohodu žen. S nástupem klimakteria, kdy činnost vaječníků postupně stagnuje, klesá i hladina tohoto hormonu. Některé ženy v této souvislosti nepociťují výraznější obtíže, většina je však nucena uchýlit se k tzv. „substituční terapii náhradou hormonu". Tyto hormony mohou být buď uměle vyrobeny, nebo z přírodních zdrojů, nejčastěji rostlinného původu, tzv. fytoestrogeny.
V revoluci moderní terapie je bezesporu objev penicilinu prvním a nejdůležitějíším objevem. Penicilin a ostatní antibiotika, která rychle následovala, léčí nejen smrtelné infekce, jako je septikemie (laicky otrava krve), zánět mozkových blan a zápal plic, ale také chronické zneschopňující choroby - chronickou infekci dutin kloubů a kostí.
Druhým ze dvou léků, které způsobily převrat v moderní terapii, je kortizon, běžné známý jako „steroid"'. První skupina léků- antibiotika-je určena k boji s vnějším nepřítelem, s bakteriemi, které způsobují infekční nemoci; kortizon mobilizuje schopnost organismu, aby si pomohl sám. Tuto představu je potřeba trochu rozvést.
Viry jsou nejmenší živé organismy - nebuněčné částice schopné reprodukce pouze v hostitelské buňce. Jsou to tedy vnitrobuněční parazité jak rostlin tak živočichů a bakterií.
Vlastnosti virů jsou určeny genetickou informací nesenou virovým genomem. Tato genetická informace se dědí z generace na generaci, zároveň vykazuje i určitou proměnlivost.
Profesor Václav Větvička, PhD, pracuje na oddělení Patologie University of Louisville v Kentucky, USA. Dr. Větvička patří mezi světově uznávané odborníky na glukany. Je autorem více než 180 publikací, 6 monografií a 5 patentů. Mezi jeho hlavní zájmy patří studium role aspartových proteináz a rakoviny prsu a vývoj přírodních imunomodulátorů, především beta-glukanu. O užívání preparátů s beta-glukanem v letním období říká :
O glukanech se v poslední době stále více mluví a píše. Není divu, epidemie chřipky nešetří nikoho a proto se může hodit cokoliv, co alespoň trochu pomůže. Stojí ten glukan opravdu zato?
Na našem trhu je velké množství doplňků stravy. Kupujeme je hlavně proto, aby nám pomohly a neradi bychom dali peníze za něco, co kvalitní není. Jak tedy oddělit „zrno od plev" a poznat dobrý produkt?
Vitaminy jsou „zdravé" - to víme jistě všichni již od dob našeho dětství. Ale skutečnost, že vitaminy jsou nezbytné pro život, si uvědomujeme asi méně. Jak jinak lze vysvětlit fakt, že mnoho lidí není vitaminy dostatečně zabezpečeno, přestože přeplněné obchody nabízejí téměř všechny druhy potravy. Tento nedostatečný přísun sice nemusí být nutně příčinou klasických chorob, ale může vést k únavě, zesláblosti, poruchám koncentrace, bolestem hlavy, změnám na pokožce, žaludečním a střevním potížím.
Troufám si tvrdit, že asi už nikdo nepochybuje o důležitosti vápníku pro náš organizmus. Důležité je ale vědět, že při jeho nedostatku není konzumace samotného vápníku ideálním řešením. Musíme ho získat s dalšími pro tělo důležitými látkami, které jeho metabolizmus v těle podpoří.
Všechny budoucí maminky si přejí mít zdravé a chytré děti a většinou si také uvědomují, že důležitým faktorem, který to může ovlivnit, je správná výživa. Ne vždy ale vědí, jak nepostradatelný je pro zdraví právě jod, a to dokonce již v době, kdy se dítě teprve vyvíjí v matčině těle, protože nedostatek tohoto prvku u těhotné ženy může vést k závažným poruchám vývoje plodu.
Sambucus nigra
Syn.: Sambucus vulgaris
Slovensky: Baza čierna
Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité
Rod
Sambucus zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech (vyjma Afriky).
POPIS: Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je vytrvalá pravotočivá popínavá rostlina s četnými podzemními výhonky. Lodyha chmelu je pevná a drsná, dorůstá do délky tří až pěti metrů, výjimečně až do deseti. Listy jsou jednoduché, dlouze řapíkaté, laločnaté. Chmel je dvoudomá rostlina, tzn. že samčí a samicí květy se vyvíjí na různých jedincích. V kultuře se pěstují pouze samicí rostliny. V květenstvích jsou nápadné především zelenavé listeny s po-hárkovitými žlázkami. Plodem je nažka, ale u pěstovaných forem se často vůbec netvoří.
LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.
Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá
Slovensky: Divozel veľkokvetý
Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité
Rod
Verbascum zahrnuje asi 350 druhů vyskytujících se převážně ve Středozemí a dále v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, v severní Africe a v Asii až po střední Čínu. Druhotně se některé druhy vyskytují i v jižní Africe, obou Amerikách, Oceánii a Japonsku.
POPIS: Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzemním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do árokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstřícné, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřesle-nech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v květnu až září.
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedním z několika domácích druhů třezalek a systematicky ji řadíme do stejnojmenné čeledi třezalkovitých (Hypericace-ae Juss.). K této čeledi náleží asi 9 rodů rozšře-ných předevšm v tropech a subtropech.
Chamomilla recutita - heřmánek pravý
Slovensky: Rumanček pravý
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)
Popis: 15 až 50 cm vysoká, přímá, jednoletá rostlina, příjemně aromaticky vonící. Stonek přímý, větvený, lysý. Jemné, střídavé listy jsou 2x nebo 3x zpeřené, s úzce čárkovitými špičatými úkrojky.
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
Rod : Origanum zahrnuje asi 20 druhů rostoucích převážně ve Středozemí a na Blízkém východě, u nás roste pouze tento jeden druh.