Estrogenyjsou skupina hormonů, které u žen v reprodukčním věku přirozeně produkují vaječníky. Z těchto hlavně estradiol je nezbytný pro fyzickou i psychickou pohodu žen. S nástupem klimakteria, kdy činnost vaječníků postupně stagnuje, klesá i hladina tohoto hormonu. Některé ženy v této souvislosti nepociťují výraznější obtí­že, většina je však nucena uchýlit se k tzv. „substituční terapii náhradou hormonu". Tyto hormony mohou být buď uměle vyrobeny, nebo z přírodních zdrojů, nejčastěji rostlinného původu, tzv. fytoestrogeny.

Číst dál...

V revoluci moderní terapie je bezesporu objev penicilinu prvním a nejdůležitějíším objevem. Penicilin a ostatní antibiotika, která rychle následovala, léčí nejen smrtelné infekce, jako je septikemie (laicky otrava krve), zánět mozkových blan a zápal plic, ale také chronické zneschopňující choroby - chronickou infekci dutin  kloubů a kostí.

Číst dál...

Druhým ze dvou léků, které způsobily převrat v moderní terapii, je kortizon, běžné známý jako „steroid"'. První skupina léků- antibiotika-je určena k boji s vnějším nepřítelem, s bakteriemi, které způsobují infekční nemoci; kortizon mobilizuje schopnost organismu, aby si pomohl sám. Tuto představu je potřeba trochu rozvést.

Číst dál...

Viry jsou nejmenší živé organismy - nebuněčné částice schopné reprodukce pouze v hostitelské buňce. Jsou to tedy vnitrobuněční parazité jak rostlin tak živočichů a bakterií.

Vlastnosti virů jsou určeny genetickou informací nesenou virovým genomem. Tato genetická informace se dědí z generace na generaci, zároveň vykazuje i určitou proměnlivost.

Číst dál...

Profesor Václav Větvička, PhD, pracuje na oddělení Patologie University of Louisville v Kentucky, USA. Dr. Větvička patří mezi světově uznávané odborníky na glukany. Je autorem více než 180 publikací, 6 monografií a 5 patentů. Mezi jeho hlavní zájmy patří studium role aspartových proteináz a rakoviny prsu a vývoj přírodních imunomodulátorů, především beta-glukanu. O užívání preparátů s beta-glukanem v letním období říká :

Číst dál...

O glukanech se v poslední době stále více mluví a píše. Není divu, epidemie chřipky nešetří nikoho a proto se může hodit cokoliv, co alespoň trochu pomůže. Stojí ten glukan opravdu zato?

Číst dál...

 Vitaminy jsou „zdravé" - to víme jistě všichni již od dob našeho dětství. Ale skutečnost, že vitaminy jsou nezbytné pro život, si uvědomujeme asi méně. Jak jinak lze vysvětlit fakt, že mnoho lidí není vitaminy dostatečně zabezpečeno, přestože přeplněné obchody nabízejí téměř všechny druhy potravy. Tento nedostatečný přísun sice nemusí být nutně příčinou klasických chorob, ale může vést k únavě, zesláblosti, poruchám koncentrace, bolestem hlavy, změnám na pokožce, žaludečním a střevním potížím.

Číst dál...

Troufám si tvrdit, že asi už nikdo nepochybuje o důležitosti vápníku pro náš organizmus. Důležité je ale vědět, že při jeho nedostatku není konzumace samotného vápníku ideálním řešením. Musíme ho získat s dalšími pro tělo důležitými látkami, které jeho metabolizmus v těle podpoří.

Číst dál...

Všechny budoucí maminky si přejí mít zdravé a chytré děti a většinou si také uvědomují, že důležitým faktorem, který to může ovlivnit, je správná výživa. Ne vždy ale vědí, jak nepostradatelný je pro zdraví  právě jod, a to dokonce již v době, kdy se dítě teprve vyvíjí v matčině těle, protože nedostatek tohoto prvku u těhotné ženy může vést k závažným poruchám vývoje plodu.

Číst dál...

Sambucus nigra

Syn.: Sambucus vulgaris
Slovensky: Baza čierna

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

Rod

Sambucus zahrnuje asi 40 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech (vyjma Afriky).

Číst dál...

POPIS: Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je vytrvalá pravotočivá popínavá rostlina s četnými pod­zemními výhonky. Lodyha chme­lu je pevná a drsná, dorůstá do délky tří až pěti metrů, výjimečně až do deseti. Listy jsou jednodu­ché, dlouze řapíkaté, laločnaté. Chmel je dvoudomá rostlina, tzn. že samčí a samicí květy se vyvíjí na různých jedincích. V kultuře se pěstují pouze samicí rostliny. V květenstvích jsou nápadné především zelenavé listeny s po-hárkovitými žlázkami. Plodem je nažka, ale u pěstovaných forem se často vůbec netvoří.

Číst dál...

LIDOVÉ NÁZVY: Kondolík, stříbrník, alchemilka, kontrhel, divý muškát, konrádek, hvězdoš, přívratník, rosička a husí nožka.

Číst dál...

Verbascum densiflorum - divizna velkokvětá

Slovensky: Divozel veľkokvetý

Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité

Rod

Verbascum zahrnuje asi 350 druhů vyskytujících se převážně ve Středozemí a dále v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, v severní Africe a v Asii až po střední Čínu. Druhotně se některé druhy vyskytují i v jižní Africe, obou Amerikách, Oceánii a Japonsku.

Číst dál...

POPIS: Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzem­ním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do árokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstříc­né, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřesle-nech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v květnu až září.

Číst dál...

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedním z několika domá­cích druhů třezalek a systematicky ji řadíme do stejnojmenné čeledi třezalkovitých (Hypericace-ae Juss.). K této čeledi náleží asi 9 rodů rozšře-ných předevšm v tropech a subtropech.

Číst dál...

Chamomilla recutita - heřmánek pravý

Slovensky: Rumanček pravý

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis: 15 až 50 cm vysoká, přímá, jednoletá rostlina, příjemně aromaticky vonící. Stonek přímý, větvený, lysý. Jemné, střídavé listy jsou 2x nebo 3x zpeřené, s úzce čárkovitými špičatými úkrojky.

Číst dál...

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod : Origanum zahrnuje asi 20 druhů rostoucích převážně ve Středozemí a na Blízkém východě, u nás roste pouze tento jeden druh.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...