Ve zdravém těle je hladina cukru v krvi a tělních tekutinách udržována v úzkém rozmezí, ve kterém se všem buňkám daří nejlépe. Nalačno je hladina glukózy v krvi (glykemie) mezi 4,5 - 6 mmol/l a po jídle se zvýší asi na 8 mmol/l. Tedy ani když celý den nic nejíte, neklesne glykemie níže. A také naopak: pokud například sníte celý dort, nějak závažně hladina glykemie nevystoupí.

Číst dál...

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí,která produkuje hormony kontrolující metabolismus - látkovou přeměnu a vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Jedná se o soubor složitých biochemických procesů spjatých s rozkladem potravy  na jednotlivé využitelné složky  a energii, jakož i s odstraňováním odpadních produktů z organismu.

Číst dál...

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...