Kůže, která co do váhy a povrchu je největší lidský orgán, plní zejména dvě významné funkce: bariérovou mezi zevním prostředím a lidským organizmem a funkci imunologickou. Kůže se skládá ze tří hlavních vrstev - epidermis ( povrchová vrstva se skládá z pěti druhů epitelu), dále koria- škáry, která obsahuje kolagenní a elastická vlákna, cévy, nervy, žlázy a chlupy. Třetí vrstvou je podkožní tuk.

Tloušťka kůže se mění s věkem, liší se na různých místech těla (tenčí je kůže na víčkách než na ploskách, zádech), liší se u zralého a nezralého novorozence.

 

V čem se liší anatomie novorozenecké a kojenecké kůže od dospělé ?

 

Obecně platí, že kůže zralého novorozence plní svoji funkci. Jsou zde ale určité drobné odchylky. Např. potní a mazové žlázy se určitým způsobem vyvíjejí. Novorozenci,  kojenci i batolata jsou vnímavější a citlivější na sluneční záření. Tvorba pigmentu melaninu je u novorozenců nízká, postupně se zvyšuje.

Další rozdíl je u skladby epidermis a škáry. Vazba mezi těmito vrstvami není tak vlnitá, a tedy se snadněji rozvolňuje, vznikají lehce puchýře.

Kolagenní a elastická vlákna ve škáře nám zajišťují pružnost kůže. U novorozenců a kojenců jsou jinak a řidčeji stavěná, čímž se urychluje ztráta nebo přívod vody. Proto např. při průjmech dítě velmi rychle dehydratuje. Kůže dítěte (novorozence, kojence, batolete  až dítěte školního věku) se liší nepoměrem mezi velkým kožním povrchem oproti váze dítěte. Plocha kůže dítěte je až 3x větší oproti váze, než u dospělého člověka. Dystrofický novorozenec, který nemá žádný podkožní tuk a kůži má průhlednou až pergamenovou, má plochu kůže proti váze dokonce 7x větší. S tímto faktem musí pracovat dětský dermatolog, neboť základem léčby kožních onemocnění je zevní terapie.Tedy aplikujeme na kůži účinné látky v krémech, mastích, mléku a roztocích, abychom napravili narušenou kožní bariéru.

 

Slyšela jsem, že děti mají rozdílné pH kůže oproti dospělým?

 

To je složité téma. U kojenců je pH kůže spíše alkalické a to bývá příčinou např. snadného osidlování kvasinkami. Významnou roli hraje alkalické pH v tzv. zapářkových lokalizacích- pod krčkem, v podpaží, tříslech, v plenkové krajině. Výzkum jde ale stále kupředu a rozdílné pH nehraje tak zásadní roli.

 

Do jakého věku dítěte máme počítat s rozdílnou stavbou pokožky ?

 

Přesné určení není možné. Podstatné je, že u zralého novorozence je kůže funkční a drobné nuance bychom neměli přeceňovat.

 

Čím jsou kožní choroby vyvolány ?

 

Často jde o polyvalentní etiologii. Jsou to vrozené dispozice, které se dědí po rodičích, vlivy zevního a vnitřního prostředí . Mnoho kožních chorob patří mezi psychosomatická onemocnění, tzn. že řada z nich je vyvolána, provokována  psychickými vlivy - např. stresem.

 

Jaké jsou nejčastější kožní choroby novorozenců a kojenců ?

 

Novorozenecké období je zcela specifické oproti dalším věkovým obdobím vývoje dítěte. Mnoho kožních diagnóz je pro toto období typické, neobjeví se již v pozdějším věku. Mluvíme o přechodných kožních jednotkách.

Příkladem mohou být miliaria - potníčky. Jde o zanícené potní žlázy způsobené např.  zapocením kůže, je-li dítě nepřiměřeně oblečeno. Dozrávající mazové žlázy se projeví  jako bílé špendlíkové hlavičky  např. na nose, které ve většině případů neznamenají vůbec nic, jen fyziologický obraz, který vymizí.

Dalším přechodným projevem, který se mylně pokládá za kopřivku u novorozence je Erythema toxicum neonatorum. Příčina není vůbec známa, ložiska nesvědí, vymizí do týdne až tří týdnů.. Maminky nemusí mít obavu, že způsobily děťátku kopřivku např. pitím džusu.

Novorozenecké akné se častěji vyskytuje u chlapečků, projevy jsou obdobné jako u akné v pubertě. I když jde o kožní onemocnění přechodné, konzultaci u dětského dermatologa bych doporučila.  Vyrážek se vyskytuje u novorozenců celá řada, dětský dermatolog je diagnostikuje podle anamnestických údajů, vzhledu a vývoji, délky trvání projevů, podle přidružených příznaků.

 

Jaké u miminek ještě rozeznáváme kožní nemoci mimo přechodných kožních projevů?

 

Jsou to vrozené kožní vady, kterých je více jak 400 druhů. Jednak se dědí, ale také mohou vznikat spontánní mutace "de novo". Jedná se o celoživotní postižení kůže, orgánů, nebo i intelektu. Poruchy souvisejí např. s nepravidelnou pigmentací, zrohovatěním kůže, chyběním potních žláz, vlasů, poruchou růstu nehtů, zubů, snadnou tvorbou puchýřů, oděrek na kůži. Další skupinou jsou drobné anomálie projevující se třeba kožním výrůstkem před uchem nebo přidaným prstem. To lze ale lehce chirurgicky odstranit.

Další skupinou jsou nádorová onemocnění kůže, benigní i maligní. .

Velkou skupinou jsou infekční kožní onemocnění novorozence způsobená bakteriemi, kvasinkami, parazity. Mohou se z matky přenášet na plod již v děloze nebo se může dítě infikovat  v porodních cestách i po narození.

Atopický ekzém se projeví nejčastěji v druhém, třetím měsíci věku dítěte. Naštěstí se 90% atopiků tohoto onemocnění v dospívání zbaví, pouze 10% si ho přenáší i do dospělého věku

 

Co si mám představit pod pojmem zevní vliv na pokožku ?

 

Dermatolog v souvislosti s kožními chorobami tím myslí negativní vliv na kůži. Zejména jde o vlivy chemické, fyzikální, zhoršující se životní prostředí, nadměrná hygiena, používání parfémů a sprejů v blízkém okolí dítěte a také chování domácích miláčků může navodit kožní problémy. Kůže se stává citlivější  při častém koupání, používání parfemovaných mýdel, pěn a krémů. Pro děti doporučujeme dermatokosmetické výrobky zakoupené v lékárnách.

 

 

Existují zásady při hygieně dětí ?

 

Koupel stačí dvakrát, třikrát týdně. V prvé řadě je důležité nenechávat dítě ve vodě dlouho, koupel by neměla být delší než 10 minut a měla by být přiměřeně teplá. Maminky nechávají dítě ve vodě hrát si, chtějí mít chvíli klid. Jenže kůže, a obzvláště dětská, se dlouhým pobytem ve vodě rozmaceruje, naruší se fyziologická kožní bariéra. Již jsem uvedla, že se nesmí používat na dětskou pokožku parfémované kosmetické výrobky a totéž se týká výběru pracích prostředků. Upřednostňujeme bez parfému, bez bělících složek a pereme s opakováním režimu máchání. Dítě krémujeme slabou vrstvou, jako oblečení jsou vhodné výrobky bavlněné a z jiných přírodních materiálů.

 

Co řadíme mezi vnitřní vlivy ?

 

Je dobré si uvědomit, zda je v rodině pozitivní anamnéza na některé alergické onemocnění typu ekzém, senná rýma, kopřivka, astma. Mám-li tuto anamnézu, tak pravděpodobnost, že může mít dítě citlivější pleť, je větší. Bohužel celosvětový trend je, že se zhoršujícím se životním prostředím alergických nemocí přibývá.

Velmi důležitý je režim související se stravovacími návyky. V prvé řadě preferujeme kojení, ale i v opačném případě by neměla být maminka nešťastná, protože v dnešní době lze vybrat vhodný preparát jako náhradu. Při kojení miminko dostává co potřebuje, ale i zde by se měla maminka vyhnout konzumaci potravin s alergeny. Kožní onemocnění se horší po očkování, nachlazení, fyzické námaze.

 

Jak se díváte na používání plen na jedno použití a bavlněných plenek ?

 

Musím přiznat, že na počátku používání jednorázových plen jsme se na to my, lékaři, dívali s nedůvěrou. S postupem času jsme si v praxi ověřili, že při používání kvalitních jednorázových plen nevidíme zásadní hygienický problém. Nyní je zase renesance bavlněných plen, kdy je ale nutné při jejich praní dodržovat výše uvedené zásady. Používání jednorázových plen vidím spíše jako problém ekologický a domnívám se, že tento aspekt vrací dětem pleny bavlněné.

 

Jak kožní nemoci léčit ?

 

Má-li dítě dermatologický problém, pak ho v prvé řadě posoudí pediatr a rodiče by se měli řídit jeho doporučením. Provázanost pediatrické a naší péče je úzká. Závažné projevy pediatr posílá dětskému dermatologovi. To je cesta správná.

Je důležité vyvarovat se rad babiček a kamarádek a nebo dokonce zkoušet nějaké přípravky, které předepsal lékař mamince dítěte. Např. u kortikosteroidních látek musíme při nanášení ctít velký nepoměr kožního povrchu a váhy dítěte a díky tomu musíme hormonální mast na ložiska bodově podetírat. To má přesná pravidla, aby nedocházelo k nadměrnému průniku účinné látky porušenou pokožkou dovnitř organizmu s možným celkovým negativním dopadem .

Zevní i systémová léčba dětí se liší od léčby dospělých. Některé látky se vůbec nesmí v kojeneckém věku na kůži dávat, ale máme látky, které se nesmí předepisovat i do 11 let věku dítěte. Zkrátka v léčbě kožních onemocnění je nutné důsledně dbát doporučení lékaře.

 

Léto vrcholí, co říkáte na opalování miminek a dětí v létě ?

 

V posledních letech je znát, že osvěta proti nadměrnému opalování nese své ovoce. I děti ve školkách mezi 10-15 hod. nechodí na sluníčko, hodiny tělocviku ve školách by také neměly probíhat venku v tomto čase. Ale abych se vrátila k malým dětem : novorozence a děti do 1 roku je nevhodné slunit, souvisí to s malým množstvím melaninových buněk, které se teprve vytváří a se všemi negativními dopady z toho vyplývajícími. V tomto věkovém období nedoporučujeme s dítětem ani jezdit k moři, pokládám to spíše za trápení dítěte. Pravidla  pobytu na slunci se musí dodržovat u všech dětí, ale i dospělých.

 

Jak ale miminka získají vitamin D ?

 

Zde je zcela dostačující odraz slunečního záření do kočárku nebo do místnosti z okolního prostředí. Na slunci se pohybují mimo vymezené časové období.

 

A jak se má postupovat u dětí starších jednoho roku ?

 

Měly by mít dlouhé rukávy, klobouček na hlavě a měly by být ošetřeny dětskými opalovacími krémy zakoupenými v lékárně. V lékárnách jsou zaručené ochranné faktory a podle nové klasifikace EU je nejvyšší sluneční účinný filtr 50+. Ten je např. vhodný na jaře do vysokohorského prostředí , v jižních krajích a posléze ho můžeme snížit na ochranný faktor 30. Dětské ochranné filtry nejsou vyrobeny na chemické bázi, ale na fyzikální, minerální. Hůře se roztírají, jsou bílé, ale účinné a bezpečné. V naší zeměpisné šířce vystačíme u dětí s opalovacím krémem s faktorem 12-20, podle fototypu kůže.

 

Rozhovor s MUDr.Hanou Bučkovou PhD., primářkou Kožního oddělení  I.Dětské interní kliniky FN Brno

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...