Jak zjistit, že je kosmetička skutečný odborník :

 

Při prvním objednání je to těžké, ale něco se odhadnout dá. Samozřejmostí musí být v saloně dodržování čistoty a kosmetička by měla být navíc příjemná. Na co by si měla dát žena při první návštěvě kosmetiky bedlivý pozor jsou dlouhé a dokonce nalakované a nalepené nehty kosmetičky. Hrozí velké nebezpečí poranění kůže s přenosem infekce a třeba i alergenů z nalepených nehtů a acetonu z laků.

Skutečně kvalitní kosmetičku odhalíme až po absolvování masáže obličeje, která ukáže, zda má kosmetička cit a schopnosti v rukou. Masáž musí být příjemná, lehká, jemná, musí pleť prokrvit a zahřát. Zárukou také bývá dlouhá úspěšná praxe a správné vzdělání kosmetičky, což ale zjistíme těžko, snad na doporučení již spokojené kamarádky nebo známé.

 

Kdy začít s kosmetikou a jak často :

 

Mladá děvčata ( i od 13 let) mající problémy s akné, by měla docházet na čistění a masku 1x za 2 týdny. Běžně se začíná s návštěvou kosmetiky od 25 let a pak stačí celkové čistění s masáží absolvovat 1x měsíčně. Pokud bude žena chtít a peněženka jí to dovolí, může mezi touto základní péčí ještě dojít po 2 týdnech na masáž. Nejzazší termín pro pravidelnou kosmetiku je 1x za 6 týdnů.

 

Kdy začít s ošetřováním dekoltu :

 

Doporučuje se od 30let věku klientky.

 

Podle čeho vybírat kosmetiku :

 

Jsou dvě hlavní kriteria : podle typu pleti a podle finančních možností. Ne vždy drahá kosmetika znamená, že je nejkvalitnější. Jako příklad je dobře známá Nivea z dob předlistopadových, která byla asi jediná západní zahraniční značka na našem trhu. Po otevření hranic a s možností velkého výběru světových značek ji mnoho žen zatratilo a přitom v mezinárodních testech stále obsazuje přední místa v kvalitě i účincích. Jen je třeba vybrat si vhodnou řadu podle typu pleti.

Jinak obecně platí, že dražší kosmetika obsahuje vyšší koncentraci účinných látek a využívá různých objevů nebo patentů, které je umožňují donést do hlubších vrstev pokožky a vyživovat ji zevnitř, způsobí mikrocirkulaci v daném místě a také se tyto účinné látky uvolňují postupně. Některé složky rychle vyprchávají (např.vit.C) a tudíž technologie jejich udržení v masti je nákladná. A některé složky krémů jsou zase vzácné  a výjimečné a tím prostě drahé (zlato, kaviár aj.). Každá firma si nové objevy pro omlazení pleti patentuje a to také účinnou kosmetiku prodražuje.

Kvalitní krém by neměl být parfémovaný, protože to je složka, která pleť dráždí. Vůně by měla odpovídat pouze přirozeným přísadám vmíchaných do krému.

 

Jak vypadá zkažený krém :

 

Pokud se v krému oddělí olej od masti je prošlý záruční lhůtou a nepoužíváme ho. Jinak skladovat krémy v lednici nemusíme, běžná 30-50 ml balení vydrží do vypotřebování v koupelně bez následků.

 

 

Výběr kosmetiky podle ročních období :

 

V zimě vybíráme krémy ochranné a výživné, ne hydratační obsahující vodu, která pokožku při mrazu může poškodit. Naopak v létě použijeme krémy hlavně hydratační ( mají vyšší podíl vody nad oleji ) a s ochranným faktorem podle fototypu od č.6  až do č.30 u žen s depigmentací pokožky. Můžeme koupit takový krém, který obsahuje všechny tyto složky a ještě navíc působí proti vráskám. Přidané vitamíny v krémech na letní období  působí antioxidačně, tj. vit E,C a betakarotén, který je provitaminem vit.A. "Vychytávají" tzv. volné radikály, vznikající při dlouhodobém pobytu na slunci a tím pokožku chrání před kožními nádory a předčasným stárnutím.

 

Složky kosmetických výrobků a na co působí :

 

Není možné uvést všechny možnosti, protože kosmetický průmysl nám předkládá stále nové a nové látky a přísady. V přiložené tabulce uvádíme alespoň některé z nich.

Velmi dobré zkušenosti jsou např. s kosmetickými výrobky obsahující výtažky z kaviáru. Také velmi účinný a žádaný je kolagen, ale je to látka, kterou některé ženy nesnáší a tak se doporučuje kosmetiku obsahující čistý nebo koncentrovaný kolagen nejprve odzkoušet na malé ploše na krku za uchem a při pálení a svědění  místo okamžitě opláchnout chladnou vodou a dát jarišovu nebo borovou vodu jako obklad. Pro někoho mohou být alergizující  výtažky z včelích produktů a heřmánku obsahující květní pyl. To se netýká azulenu - výtažku z lodyhy  heřmánku. Nad 50 let je vhodné aplikovat krémy s hormony, které jsou součástí placenty a jsou vysoce účinné.

 

Co použít u nadměrně alergické pokožky :

 

Mezi babské pověry se dá zařadit rada o používání vepřového sádla. Dnešní možnosti nám dovolují vybrat z kosmetické nabídky něco i pro extremně reagující kůži. Dobrá kosmetička by měla mít vždy alespoň jednu řadu pro citlivé klientky nachystanou. Další variantou zkušené kosmetičky je spolupráce s lékárnou, kde si nechá namíchat krémy a mastě pro alergizující pokožku - aquasorby, admidermaly, do kterých následně vmíchá různé koncentráty a výtažky.

 

Jak často používat pleťové masky :

 

Ideální je používat pleťovou masku 2x týdně. 

 

 Jak často používat peelingy :

 

Peeling stačí aplikovat 1x měsíčně a musíme dobře vybírat, aby byl jemný. Usnadňujeme tak odlupování staré rohové vrstvy a vychází se z toho, že kůže dorůstá za 4-6 týdnů. Mimo odstranění odumřelých buněk povzbuzuje vnější krevní oběh.

Peeling bychom měli vybírat podle hrubosti, protože suchá pleť vyžaduje obrušovací zrnka velmi jemná, pro mastnou mohou být hrubší. Peeling se nesmí používat na akné, které by podráždil, a na velmi jemnou, citlivou a suchou "papírovou" pleť. Lepší než pomocí různých kartáčků je obrousit pleť rukama, ve kterých je více citu.

 

Chemický peeling :

 

Je účinný na akné, rozšířené póry, pigmentaci, vrásky a také prozáří barvu pokožky. Nejčastěji se k tomuto účelu používá kyselina glykolová, vyráběná např. z cukrové třtiny. Kyselina je přírodní a netoxická, vnikne do hlubších vrstev pokožky a tam ji povzbudí k regeneraci. Běžně dostupná koncentrace kyselin v obchodech s kosmetikou se pohybuje kolem 2%, kosmetička vám může nabídnout až 10% peeling, ale u dermatologa je to koncentrace 40-70% ! Chemický peeling se nedoporučuje alergikům, a není vhodný pro pleť s ekzémy. Další kontraindikací je slunce. Sluneční záření negativně působí na narušenou pokožku a také by mohlo dojít k hyperpigmentaci.

 

Rozdíl mezi sérem a krémem :

 

Sérum je velmi účinné, obsahuje větší koncentraci účinných látek. Může se používat pouze místně na vrásky a kolem očí nebo na celý obličej a může se nanášet na den i na noc. Nemusíme se pak již ničím mazat, ale pokud žena chce, může se natřít krémem, vždy však na sérum.

 

Jak vybírat barevný make-up :

 

Barva by měla co nejvíce odpovídat přirozené barvě pleti. Výběr je možné zaměřit na konzistenci, zda je lehce nebo více krycí, na přídavných látkách, které působí na zklidnění pokožky, na trhu jsou dostupné make-upy proti akné nebo proti vráskám, záleží také na kvalitě otěru nebo zda chceme make-up nemastný atd. Nerozlišujeme make-up na léto nebo na zimu, ale vždy musíme pod něj nanést pleťový krém, který vybíráme podle typu pokožky a ročního období.  Je nutný, aby se make-up lépe roztíral a aby se pleť nevysušovala. Na make-up nanášíme ještě sypký pudr, ale není to nezbytné, ten se většinou používá do společnosti.

 

Kdy přijít na kosmetiku po plastickém zákroku na obličeji :

 

Záleží na typu a velikosti zákroku a také na individuálních pocitech ženy. Po celkovém liftingu obličeje nelze jít na kosmetiku dříve jak za 1-2 měsíce. Po korekci očních vrásek nebo víček a vytažení stehů  je asi za 2 týdny možné kosmetiku absolvovat. Dokonce je vhodná, protože jemná masáž kolem očí urychlí vstřebávání a zamezí tvorbě koloidů. U vpichování botulotoxinu nebo tuků musí dojít nejprve k úplnému vstřebání a rozložení. Žena by se měla řídit podle doporučení lékaře a také podle toho, zda má ještě obličej po zákroku bolestivý.

 

Tabulka některých přísad krémů a jejich účinky :

 

Vitamin A - vyhlazuje, antioxidant

Vitamin B komplex - energizace

Panthenol (provitamin B5) - hydratuje, stimuluje, hojí

Vitamin C - antioxidační ochrana, bělí

Vitamin E (tokoferol)- antioxidant, zvlhčuje, hojí

Q10 - aktivuje buněčnou činnost, pružnost, přirozenou regeneraci 

Eukalyptus - zpevnění pokožky

Vlčí bob - hydratace

Tužebník - omezuje nadbytečný maz

Bambus - zklidňuje,osvěžuje

Přírodní hnědý cukr - obnovuje, rozjasňuje

Sója - stimuluje buněčnou ochranu

Čajovník - zklidňuje, hojí

Santalové dřevo - čistí, stahuje, zvláčňuje

Lotos - zjemňuje, omlazuje

Bambucké máslo - ošetřuje, zklidňuje

Bílý čaj - antioxidant

Mořská sůl - podpora látkové výměny, vyhlazuje

Mořské řasy - mají vysoký obsah aminokyselin, vitaminů,  sacharidů

Mořská voda - hydratace, stop.prvky, má záporné ionty pro ionizační proces

Ibišek - zvláčňuje

Máta - osvěžuje,má protizánětlivý efekt

Papája - uklidňuje

Med - zjemňuje

Saké - hydratuje

Rýže - vyživuje, vyhlazuje

Oves - proti podráždění

Biopolymery - udržují hydrataci

Esenciální kyseliny Omega 2 a Omega 6 - oživují vitální funkce až u jádra buněk

Ceramidy - hydratace, regenerace

Kolagen, elastin - obnovuje pružnost, vážou vlhkost

Peptidy - zpevňují pleť, potlačují vrásky

AHA kyseliny - bělí a vyhlazují pleť

Hyaluronan - silně váže vodu, stimuluje tvorbu buněk

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...