Naše společnost sice není tak falešně úzkoprsá, jak to zaznívá v slavné hře "Vagina - monology" americké autorky Evy Ensler, ale přesto i české ženy mají problémy hovořit o své pochvě a sexualitě a to dokonce i s lékařem.

Pochva jako výsostně pohlavní orgán je významně ovlivňována hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu v krvi respektive ve sliznici a podslizniční vrstvě poševní stěny. Nepřekvapí tedy, že u žen po přechodu dochází v individuálně rozdílné době k rozvoji atrofie poševní. Atrofie - tedy nedostatečný růst - je spojena se zeslabením sliznice, ta ztrácí svoji elasticitu i  lubrikační schopnosti. Současně ubývá i glykogen, složitý cukr nezbytný pro život přirozeného ochránce poševního prostředí lactobacila.

Stav relativního nedostatku estrogenů s rozvojem poševní atrofie se může objevit i v reprodukčním věku - u kojících žen, uživatelek čistě gestagenní antikoncepce nebo při některé léčbě.

 

Atrofie poševní se projevuje souborem potíží a je označována jako atrofická vaginitida. Projevuje se poševním dyskomfortem zejména pálením, které může být i v klidu, ale zhoršuje se po styku , který sám je pak nepříjemně bolestivý až nemožný. Dominantně se vyskytuje u žen po přechodu a to až v 61% u žen bez léčby a překvapivě i u 27% žen s hormonální terapií. Dalším projevem mohou být opakované žlutavé výtoky. Současně s poruchou růstu sliznice močové trubice a močového měchýře, které jsou rovněž závislé na estrogenu, se může zhoršit i kvalita udržení moči.

 

 

Přes vysoký výskyt těchto potíží, které jsou nejen obtěžující, ale současně i zhoršují psychosociální vztahy, se jen 3% pacientek aktivně svěřuje s tímto problémem svému lékaři a 16% není schopno o tomto problému vůbec hovořit.  

Hlavní možností jak takové potíže řešit je lokální podávání estrogenů. Je možné jej kombinovat s jakoukoli systémovo léčbou tedy i s hormonální substituční terapií.

Na rozdíl od této systémové léčby, nemá lokální podávání estrogenů žádná rizika a neexistuje tedy ani žádný stav, při kterém by nemohli být podány. To platí zejména pro polední generaci lokální estrogenní léčby. Globule a krémy s relativně vysokými dávkami estriolu nebo ve světě equinních estrogenů či promestrienu byly nahrazeny malými vaginálními tabletkami s dávkou 25 mikrogramů estradiolu. Studie jednoznačně prokázaly bezpečnost této léčby pro organismus ženy i orgány malé pánve včetně sliznice dělohy.

Při rozvinutých příznacích je léčba zahajována 10 - 14 dní trvajícím každodenním podáváním jedné tablety a následně přecházíme do dlouhodobé udržovací fáze s aplikací dvakrát týdně. Podávání dvakrát týdně lze u méně vyvinutých příznaků postavit i do role léčby první volby.  Terapie se podává bez omezení, dokud potíže neustoupí či v jejich prevenci.

Aplikace je výhradně vaginální a je usnadněna jednorázovými aplikátory připomínajícími malou propisovací tužku.

Projevy atrofické vaginitidy nejsou přirozeným příznakem stáří velícím k opuštění koitálních aktivit a sexuality jako takové. Je chybou omezovat tuto významnou část lidské psychosociální komunikace kvůli snadno řešitelným problémům.  Prolomte mlčení a pojďte si s tentokráte v parafrázi amerického profesore Alfreda Kinseye „povídat o sexu".

 

 

Neváhejte se obrátit o pomoc na svého lékaře, pokud máte jakýkoli s následujících projevů atrofické vaginitidy:

-         suchost pochvy

-         svědění v pochvě

-         pálení v pochvě

-         bolesti v pochvě

-         bolestivý styk

-         špinění či krvácení po styku.

Mohou být ostatně i projevy jiných chorob, které je nezbytné včas léčit.   

 

MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...