Příslušnice něžného pohlaví dnes - díky prodlužujícímu se věku - prožívají v období klimakteria minimálně třetinu celého svého života.Je také známo,že období přechodu nastává  u současných  žen  dříve,než tomu bylo v minulém století. Logicky si tedy tyto ženy přejí, aby léta přidaná životu, měla také potřebnou kvalitu a nebyla spojena s rychle přibývajícími chorobnými stavy a zdravotními komplikacemi,kterým lze předejít.

 

Ženy si nejčastěji stěžují na:

 • poruchy spánku
 • noční pocení
 • změny nálady jako deprese, nervozitu, úzkost a podrážděnost
 • snížení pracovní aktivity
 • nezvládání domácnosti
 • bolesti hlavy, snížení vidění
 • typické návaly horka, zarudnutí obličeje a dekoltu
 • postižení ženských pohlavních orgánů ( v podobě častějších bakteriálních infekcí,obtíží při močení ve smyslu inkontinence ,bolesti při pohlavním styku)
 • změny prsů (zvětšení díky přeměně žlázy v tuk a tím ztrátu pružnosti)
 • změny kůže (ztenčení, pigmentové skvrny či depigmentace, tvorba vrásek, vypadávání vlasů)
 • viklavost zubů a časté záněty dásní

 

Ženy v klimakteriu jsou také mnohem více ohroženy osteoporózou, čili řídnutím kostí (jejímž důsledkem mohou být i velmi nebezpečné zlomeniny).

 

Využití hormonální terapie (HT)

Pomoc, která dokáže většině těchto problémů buď zcela předejít (působí preventivně) nebo je alespoň významně zmírnit,  je k dispozici - jmenuje se hormonální substituční léčba (HT).

Některé ženy zatím stále ještě považují menopauzu za přirozený předěl v životě tak, jak to bylo u jejich matek a babiček, zatímco hormonální substituci za cosi „nepřirozeného".

Více než postmenopauzálních příznaků se obávají toho, že s užíváním HT u nich vzroste nebezpečí rakoviny prsu, že budou přibývat na váze, že se objeví nepravidelné krvácení, že se zvýší citlivost prsů a další.

I proto ještě dnes část žen hormonální substituční terapii odmítá. A výsledek? Zatímco ve Finsku užívá HT v období klimakteria každá čtvrtá žena u nás je to pouze 9%.

Dělají tyto ženy odmítáním HT dobře? Vzhledem k názorům našich i zahraničních předních odborníků je odpověď jednoduchá - Ne. Bylo by samozřejmě chybou vkládat do léčby nereálné naděje - věčné mládí a nesmrtelnost. Ty patří, bohužel, opravdu jen do říše pohádek. Znáte však jeden jediný důvod, proč se neporadit s odborníky a nezkusit bojovat s riziky klimakteria, je-li pomoc k dispozici?

 

Možnosti vaginální hormonální léčby

Jednou z možností léčby žen v klimakteriu je vaginální podávání velmi nízkých dávek estrogenů, které mají tu obrovskou výhodu, že působí přesně v místě aplikace, což znamená přímo v pochvě.

Ženy  (nejdéle 2 roky po poslední menstruaci) téměř v 95% udávají nastupující potíže v oblasti pohlavních orgánů. Se ztrátou estrogenů totiž odchází pružnost i potřebná vlhkost poševních stěn. Ženy mají problémy se suchostí poševní sliznice, která se tak stává křehkou a náchylnou na jemná poranění a je náchylná k nasedá sekundární infekce.

Ta se projevuje především svěděním a pálením v oblasti zevních rodidel a v pochvě. Lubrikace při pohlavním styku je nedostatečná, takže pohlavní styk je velmi často nepříjemný, bolestivý a může dojít ke krvácení. Ženy se mu logicky vyhýbají, čímž se narušují i partnerské vztahy.

Velkou výhodou vaginální hormonální léčby je, že se nevstřebává do krevního oběhu, ale působí lokálně v místě aplikace, takže případné obavy z rakoviny prsu nejsou vůbec opodstatněné.  

V této oblasti zaostáváme za rozvinutými státy ještě více. Ve Finsku užívá tuto terapii každá třetí žena a v Německu každá čtvrtá.

Zeptejte se svého gynekologa a nechte si poradit, jak nejlépe zvládnout nástrahy klimakteria. Vždyť máte před sebou ještě minimálně 30 let života a je na Vás, v jaké kondici je prožijete.

 

Nejzajímavější otázky z klimakterické poradny

 

Kojení a bolestivý sex

Je mi 29 let a jsem druhý rok doma na mateřské dovolené. Dceři je 16 měsíců, takže ji stále denně kojím. Mám velký problém v sexuálním životě (velmi suchou sliznici v pochvě, takže pohlavní styk je pro mě hodně bolestivý a občas téměř nemožný). Lékař mi řekl, že by to mohlo souviset právě s kojením a změněnými hladinami hormonů v mém těle. Existuje nějaká léčba na úpravu těchto hormonů, abych zase mohla normálně žít? Myslím, že takhle už to s manželem dlouho nevydržíme.

 

Máte pravdu, při kojení se opravdu v těle změní poměr pohlavních hormonů, což je naprosto přirozené a pokud ženy kojí kratší dobu, tak si toho ani nemusí všimnout.

Pokud kojíte už 16 měsíců, je pravděpodobné, že zvýšená hladina gestagenů ovlivnila stav Vaší sliznice v pochvě. Je to stav, který se označuje jako atrofická vaginitida a znamená to, že sliznice v pochvě je jednoduše řečeno vysušená. V důsledku toho dochází k nedostatečné lubrikaci během pohlavního styku, takže soulož je bolestivá a v určitých případech může dojít dokonce k povrchovému poranění a můžete slabě krvácet. Také se projevuje svěděním a pálením v oblasti zevních rodidel a v pochvě a častějším výskytem zánětů.

Dokud budete kojit, doporučila bych Vám vaginální estrogenní léčbu, která zajistí doplnění hormonů přesně tam, kde potřebujete. Jedná se o maličké tabletky, které se jednorázovým hygienickým aplikátorem zavedou přímo do pochvy a estrogen tak působí přímo na sliznici. Je to velmi nízká dávka hormonů, která se nedostává do celého těla, ale má efekt právě jen v oblasti pochvy. Na začátku je doporučeno užívat jednu tabletku denně po dobu 14 dnů a pak už stačí jen udržovací dávka 2x týdně, ale to Vám přesně řekne Váš gynekolog.

Jakmile přestanete kojit a začnete opět pravidelně menstruovat, Vaše hormonální hladiny se srovnají a nebudete žádnou léčbu potřebovat.

 

 

Věk a zahájení hormonální léčby

Je mi 56 let a donedávna jsem se cítila zcela zdráva. Nyní mě bolí klouby a při rentgenovém vyšetření mi zjistili kromě artrózy i osteoporózu. Moje známá je stejně stará a nemá žádné podstatné obtíže. Tvrdí, že je to tím, že užívá hormony na klimakterické obtíže, které ji současně chrání před osteoporózou. Já jsem se rozhodla, že klimakterické potíže prostě nějak přežiju a vůbec mě nenapadlo, co všechno mi hrozí. Teď jsem po přechodu již 6 let. Může mi taková léčba ještě pomoci? Nechtěla bych ale v žádném případě menstruaci a navíc se bojím rakoviny.

 

Postmenopauzální osteoporóza (řídnutí kostí) postihuje každou třetí ženu a bývá samozřejmě ještě spojena s degenerativními procesy kloubních štěrbin. Poraďte se se svým gynekologem. Jsem přesvědčena, že i ve Vašem věku lze úspěšně zahájit hormonální substituční léčbu (HT), která probíhající procesy zbrzdí a omezí jejich další možné komplikace.

Volba terapie je samozřejmě na Vás a dohodě s vaším gynekologem. Doporučila bych Vám určitě začít s duální nízkodávkovou HT, pro ženy bez menstruace. Je to terapie obsahující oba potřebné hormony (estrogen i gestagen) v nízkých dávkách. Po dvou a více letech užívání HT můžeme sledovat objektivním vyšetřením (denzitometrie), že kostní hmota i v pozdějším věku opět přirůstá.

Vzhledem k tomu, že průměrný věk žen v České republice je kolem osmdesátky, máte před sebou ještě spoustu krásných let, které můžete věnovat sobě a své rodině. Pokud byste nechala osteoporózu plně rozvinout, pravděpodobně byste zanedlouho řešila problém s častým výskytem osteoporotických zlomenin. Mezi osteoporotické zlomeniny se nejčastěji řadí zlomenina zápěstí, zlomeniny obratlů páteře a nejzávažnější je zlomenina krčku kosti stehenní.

Obavy z možných komplikací nemějte, protože nasazení HT vždy předchází pečlivé vyšetření gynekologické, ultrazvukové, laboratorní a mamografické, s následnými pravidelnými kontrolami výše uvedených vyšetření.

 

 MUDr.T.Hanáková.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Myomy

myom Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které vyrůstají z děložní stě­ny tvořené hladkou svalovinou. Postihují 30-40% žen v produktivním věku. U ně­kterých žen myomy nevyvolávají vel­ké obtíže a stačí je jen sledovat v rám­ci pravidelných gynekologických prohlí­dek (zejména ultrazvukem).

Číst dál...

Endometrioza

endometriozaVeškeré informace o endometrioze nám poskytl prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc. přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, kde se nachází, jediná svého druhu v republice, specializovaná ambulance pro diagnostiku a léčbu endometriozy.

Číst dál...

Gynekologické záněty

gynezanetyZáněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami, parazity a často je původců více najednou (infekce polymikrobiální). Původce ifekce může být již existující v pochvě či na zevním genitálu nebo je do organismu zanesen zvenčí.

Číst dál...